Pregled bibliografske jedinice broj: 1037211
Plemenita gesta nepoznate žene. Semantička analiza i interpretacija scene pomazanja u Betaniji (Mk 14, 3-9)
Plemenita gesta nepoznate žene. Semantička analiza i interpretacija scene pomazanja u Betaniji (Mk 14, 3-9) // Bogoslovska smotra, 88 (2018), 4; 965-986 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1037211 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Plemenita gesta nepoznate žene. Semantička analiza i interpretacija scene pomazanja u Betaniji (Mk 14, 3-9)
(A Generous Act by an Unnamed Woman. A Semantic Analysis and Interpretation of the Account of Anointing at Bethany (Mark 14:3-9))
Autori
KLJAJIĆ, Stipo
Izvornik
Bogoslovska smotra (0352-3101) 88
(2018), 4;
965-986
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
nepoznata žena ; pomazanje ; siromasi ; anticipacija ukopnog pomazanja ; uskrsnuće.
(unknown woman ; anointing ; the poor ; anticipatory anointing for the burial ; resurrection.)
Sažetak
Jedna od specifičnosti Markova evanđelja jest prisutnost takozvanih malih likova (little people), koji imaju diskurzivnu funkciju pojašnjavanja radnje ali i razlučivanja (ne)ispravnosti drugih, velikih likova, njihove vjere ili nevjere. Među takve likove ubraja se i nepoznata žena koja je u Betaniji pomazala Isusa dok je bio za stolom u kući Šimuna Gubavca (usp. Mk 14, 3-9). Njezina je gesta izazvala vrlo žestoku i burnu reakciju nekih od prisutnih, ali i Isusovu vrlo odlučnu obranu žene, čiju gestu on proglašava ne samo dobrom i lijepom nego anticipacijom njegova ukopnog pomazanja, odnosno djelom milosrđa. Scena pred čitatelja postavlja mnoga otvorena pitanja: od onoga zašto protest nekih od prisutnih nije ispravan kada oni staju u zaštitu siromašnih, preko pitanja ne griješi li Isus kada sebe stavlja ispred siromašnih za koje se inače tako predano zauzima, pa do onoga o značenju Isusove tvrdnje da će se o ženinu činu govoriti gdje god se bude naviještalo evanđelje. Cilj je, stoga, ovog rada traženje ispravnog smjera koji može dovesti do razumijevanja smisla tog događaja, a time i do mogućih odgovora i po(r)uka za današnje navjestitelje i primatelje evanđeoskih poruka. Rad je podijeljen u tri dijela. U prvom se dijelu, kao neizostavni preduvjet svake egzegetske analize, obrađuju preliminarne radnje koje se sastoje od kontekstualnog razgraničavanja samog teksta, njegove strukture i usporedbe s drugim sinopticima. Drugo poglavlje posvećeno je razumijevanju i interpretaciji teksta. Nakon prijevoda i kritike teksta autor, služeći se sinkroničkim pristupom i ponajprije semantičkom metodom, raščlanjuje tekst in examine. Treći i zadnji dio posvećen je položaju i značenju scene pomazanja u Betaniji u kontekstu cijelog Markova evanđelja, odnosno bližeg i daljeg literarnog konteksta ali i cjelokupne teološke poruke te njezinu suvremenom značenju, tj. aktualizaciji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus