Pregled bibliografske jedinice broj: 1036791
Geoekološko vrednovanje unutar studija o utjecaju na okoliš – primjer dosadašnje prakse: HE Kosinj/Senj 2
Geoekološko vrednovanje unutar studija o utjecaju na okoliš – primjer dosadašnje prakse: HE Kosinj/Senj 2 // ZBORNIK SAŽETAKA: TREĆA REGIONALNA KONFERENCIJA O PROCJENI UTJECAJA NA OKOLIŠ / Brkić, Marta (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga stručnjaka zaštite prirode i okoliša (HUSZPO), 2017. str. 62-63 (predavanje, recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1036791 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Geoekološko vrednovanje unutar studija o utjecaju na okoliš – primjer dosadašnje prakse: HE Kosinj/Senj 2
(GEOECOLOGICAL EVALUATION WITHIN ENVIRONMENT IMPACT ASSESSMENT STUDIES–EXAMPLE OF: HYDROPOWER PLANTS KOSINJ AND SENJ 2)
Autori
Butorac, Valerija ; Lončar, Goran ; Cvitković, Martina ; Vranješ, Domagoj
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
ZBORNIK SAŽETAKA: TREĆA REGIONALNA KONFERENCIJA O PROCJENI UTJECAJA NA OKOLIŠ
/ Brkić, Marta - Zagreb : Hrvatska udruga stručnjaka zaštite prirode i okoliša (HUSZPO), 2017, 62-63
Skup
TREĆA REGIONALNA KONFERENCIJA O PROCJENI UTJECAJA NA OKOLIŠ
Mjesto i datum
Vodice, Hrvatska, 13.09.2017. - 16.09.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
georaznolikost, geoekološko vrednovanje, geomorfologija, GIS
(geodiversity, geoecological evaluation, geomorphology, GIS)
Sažetak
Definicija georaznolikosti unutar geoznanosti glasi: „Georaznolikost je sveukupna raznolikost krajolika, oblika i procesa na površini Zemlje i u njenoj unutrašnjosti koja uključuje njihove značajke, odnose i sustave“. Čine ju geološka, geomorfološka i pedološka raznolikost. Zakonom o zaštiti prirode, georaznolikost je definirana kao raznolikost tla, stijena, minerala, fosila, reljefnih oblika, podzemnih objekata i struktura te prirodnih procesa koji su ih stvarali kroz geološka razdoblja. U dosadašnjoj praksi izrade studija o utjecaju na okoliš u Republici Hrvatskoj primjetan je izostanak analize georaznolikosti kao sastavnice okoliša. Cilj rada je prikazati važnost georaznolikosti i ulogu geomorfologije u geoekološkom vrednovanju i procjeni utjecaja na okoliš. Kabinetskim i terenskim radom koji uključuju geomorfološku analizu i geoekološku analizu uz primjenu GIS alata, moguće je kvantificirati intrinzičnu vrijednost reljefa. Rezultati ovih analiza osnova su za interpretaciju georaznolikosti kao jedne od sastavnica okoliša. Navedeno je primijenjeno u izradi poglavlja „Georaznolikost“ unutar Studija o utjecaju na okoliš hidroelektrana Kosinj i Senj 2. U cilju kontinuiranog unaprjeđenja postupka procjene utjecaja na okoliš, nužno je redovno uključivanje georaznolikosti kao jedne od temeljnih sastavnica okoliša. Primjena koncepta georaznolikosti omogućuje integraciju bioraznolikosti i krajobrazne raznolikosti u holistički proces vrednovanja prostora i procjene utjecaja na okoliš.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geografija