Pregled bibliografske jedinice broj: 1036708
Proročki imperativ Drugoga vatikanskog koncila
Proročki imperativ Drugoga vatikanskog koncila // Bogoslovska smotra, 89 (2019), 617-649 (domaća recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1036708 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Proročki imperativ Drugoga vatikanskog koncila
(The prophetic imperative of the Second Vatican Council)
Autori
Karlić, Ivan
Izvornik
Bogoslovska smotra (0352-3101) 89
(2019);
617-649
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Crkva, Drugi vatikanski koncil, politička teologija, teologija oslobođenja, Isus Krist, kraljevstvo Božje, Isusova osuda i smrt, društveno-politička zajednica.
(Church, Second Vatican Council, political theology, theology of liberation, Jesus Christ, Kingdom of God, Jesus´s condemnation and death, social-political community.)
Sažetak
Drugi vatikanski koncil isticao je da Crkva želi pomoći čovjeku kako bi odgovorio na razne suvremene izazove koji prate samu Crkvu, čovjeka i ljudsko društvo u cjelini. U ovom prilogu autor neće previše »naučavati« niti naširoko iznositi nauk Koncila o predloženoj temi, nego će ukazivati na konkretne mogućnosti i načine kršćaninova proročkog djelovanja u Crkvi i u društvu, odnosno pokušat će vidjeti na što Koncil podsjeća, savjetuje i nadahnjuje suvremenu teologiju, teologe i vjernike. U prvom se dijelu rada iznosi promišljanje nekih koncilskih dokumenata o odnosu između Crkve i društveno-političke zajednice, a u drugom dijelu govori se o nekim novim pravcima u teologiji, s novim naglascima nadahnutima koncilskim učenjem, koji nastoje voditi više računa o konkretnim životnim situacijama u kojima ljudi žive. Izlažu se dva primjera poslijekoncilskih strujanja koji su na neki način plodovi »proročke dimenzije« Drugoga vatikanskog koncila: politička teologija i teologija oslobođenja. U trećem dijelu rada autor promišlja o načinu na koji suvremena Crkva i njezina teologija, nadahnjujući se na mislima Koncila i poslijekoncilskih strujanja, mogu i trebaju biti proročki glas u današnjoj Crkvi i u svijetu, te na koji način konkretno trebaju djelovati u ljudskom društvu. Primjer i uzor kršćanskog djelovanja autor nalazi u Isusovu propovijedanju kraljevstva Božjeg (Isusova praksa) te u Isusovoj osudi i smrti, koje imaju i društveno-politička obilježja. Na temelju toga autor u završnom dijelu rada govori o društveno-političkim implikacijama koje ti događaji imaju u kršćanskom životu i djelovanju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Emerging Sources Citation Index (ESCI)
- Scopus