Pregled bibliografske jedinice broj: 1035290
Individualni plan podrške u kontekstu individualiziranog sustava financiranja
Individualni plan podrške u kontekstu individualiziranog sustava financiranja // Zbornik sažetaka: Suvremena edukacijska i rehabilitacijska praksa u kontekstu znanstveno utemeljenih pristupa / Bukvić, Zlatko (ur.).
Varaždin: Savez edukacijskih rehabilitatora Hrvatske, 2017. str. 49-50 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1035290 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Individualni plan podrške u kontekstu individualiziranog sustava financiranja
(Individual support plan in the context of an individualized financing system)
Autori
Opačak, Tatjana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Zbornik sažetaka: Suvremena edukacijska i rehabilitacijska praksa u kontekstu znanstveno utemeljenih pristupa
/ Bukvić, Zlatko - Varaždin : Savez edukacijskih rehabilitatora Hrvatske, 2017, 49-50
ISBN
978-953-58871-1-9
Skup
Suvremena edukacijska i rehabilitacijska praksa u kontekstu znanstveno utemeljenih pristupa, Savez edukacijskih rehabilitatora Hrvatske
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 27.04.2017. - 29.04.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
individualni plan podrške, osobni proračun, usluge u zajednici
(individual support plan, personal budget, community services)
Sažetak
Neovisno življenje i ostvarivanje prava na život u zajednici temeljno je pitanje za osobe s invaliditetom. Osnovni preduvjet ostvarenju neovisnog života, razvijenost je usluga u zajednici prilagođenih individualnim potrebama svake pojedine osobe. Osobama koje su zbog svojeg invaliditeta i nepostojeće podrške u zajednici smještene u ustanovu kršimo pravo na život u zajednici na ravnopravnoj osnovi s drugima. Za razliku od hrvatskog modela, u Belgiji, točnije u Flandriji, razvijena je mreža pružanja usluga u zajednici i primjenjuje se odnedavno model temeljen na osobnom proračunu, gdje su sredstva u rukama pojedinaca. Središnja ideja je, putem direktnog financiranja, pružiti usluge prilagođene pojedincima i njihovim potrebama i željama te podržati samoodređenje osoba s invaliditetom. Određivanjem osobnog proračuna, omogućuje se pojedincu da odluči kako novac treba biti utrošen i nudi (teoretski) više izbora, kontrole i fleksibilnosti za nositelja proračuna. Pojedinac također, preuzima odgovornost za prepoznavanje i odabir najprikladnijeg pružatelja usluge, te u različitim stupnjevima, ovisno o svojim kapacitetima, preuzima odgovornost za upravljanje proračunom. Preduvjet takvog načina financiranja je da svaka osoba s invaliditetom ima „Individualni plan podrške“ kojim se točno određuje vrsta i opseg potrebne podrške te predlaže mogući izvor pružanja podrške. Paralelno s prihvaćanjem međunarodnih dokumenata koji se odnose na poštovanje ljudskih prava osoba s invaliditetom, usvajale su se i terminološke odrednice i metode u radu koje utječu na smanjenje njihove socijalne isključenosti te potiču procese normalizacije. Prva teorijska razmatranja o potrebi drugačijeg pristupa pri kreiranju socijalnih usluga počela su se razvijati u Sjevernoj Americi i Velikoj Britaniji krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina te su bila vezana uz razvoj pokreta normalizacije u skrbi za osobe s invaliditetom koji uključuje procese deinstitucionalizacije te uspostavu organizacije podrške u zajednici. Osobno usmjereno planiranje, također je već odavno poznat model koji pruža okvir za podršku osobama s invaliditetom da same odlučuju i planiraju sve aspekte svog života, čime se osigurava da osoba s invaliditetom ostaje ključna za stvaranje plana podrške koji u velikoj mjeri određuje njezin život. Cilj ovog rada je predstaviti Flandrijski model i način izrade Individualnog plana podrške u svrhu određivanja osobnog proračuna, uz pomoć dostupne Službe za izradu osobnog plana podrške (Dienst ondersteuningsplan). Ideja vodilja je da osobno usmjereno planiranje nije procjena. To je proces postizanja promjena u životu osobe s invaliditetom i planiranje za budućnost. Godinu i pol dana radila sam kao djelatnica Službe za izradu osobnog plana podrške (Dienst ondersteuningsplan) u provinciji Istočna Flandrija, stoga ovim usmenim izlaganjem želim podijeliti teoretski okvir i stečena iskustva u primjeni navedenog modela.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Edukacijsko-rehabilitacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Zagreb