Pregled bibliografske jedinice broj: 1035264
Od objekta muške fantazije do subjekta društvene promjene: prikaz ženskih likova u suvremenoj znanstvenofantastičnoj književnosti
Od objekta muške fantazije do subjekta društvene promjene: prikaz ženskih likova u suvremenoj znanstvenofantastičnoj književnosti. Zagreb: Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2019 (monografija)
CROSBI ID: 1035264 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Od objekta muške fantazije do subjekta društvene promjene: prikaz ženskih likova u suvremenoj znanstvenofantastičnoj književnosti
(From an Object of Male Fantasy to a Subject of Social Change: Representation of Female Characters in Contemporary Science-Fiction Literature)
Autori
Krunoslav Mikulan
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
Grad
Zagreb
Godina
2019
Stranica
178
ISBN
978-953-8115-42-4
Ključne riječi
znanstvena fantastika, ženski likovi, teorija književnosti
(science-fiction, female characters, literary theory)
Sažetak
U knjizi se analiziraju modeli tvorbe identiteta ženskih likova u suvremenoj znanstveno-fantastičnoj književnosti, pri čemu se u obzir uzimaju načela feminističke književne teorije, te se uspoređuje način prikaza ženskih likova u pojedinim djelima anglo-američke fantastike. U rukopisu se nadalje nastoje utvrditi specifične značajke ženskih i muških likova autora, odnosno autorica, kao i razlike u njihovoj karakterizaciji. U uvodnim se poglavljima daje pojmovno određenje fantastike, prikazuje uobičajeni način prikaza ženskih likova u fantastici te donosi pregled pristupa poimanju identiteta na temelju feminističkih i sociološko-psiholoških postavki. U središnjim poglavljima razmatraju se načela tvorbe identiteta ženskih likova u fantastičnoj književnosti uz naročiti osvrt na feminističku književnu teoriju da bi potom uslijedila analiza triju znanstveno-fantastičnih romana te triju pentalogija s engleskoga govornoga područja. U zaključnim razmatranjima autor povezuje i uspoređuje načine prikaza ženskih likova te analizira uloge ženskih likova u odnosu na muške, pri čemu središte analize tvori sposobnost samostalnog djelovanja likova u odnosu prema institucijama moći. S tim u vezi autor dolazi do zaključka da svi glavni ženski likovi analiziranih djela uz neznatna odstupanja posjeduju većinu značajki važnih za tvorbu identiteta, i to bez obzira na spol autora, dok se većina negativnih likova prikazuje slično kao u tradicionalnoj znanstvenoj fantastici, premda je kod nekih autora moguće uočiti i odstupanja od tradicionalne plošne, crno-bijele karakterizacije likova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija