Pregled bibliografske jedinice broj: 1034795
Ekološki mortovi za sanaciju povijesnih građevina
Ekološki mortovi za sanaciju povijesnih građevina // Stručni skup studenata "Mi imamo rješenja - vizije novih generacija za održivi, zeleni razvoj" / Milovanović, Bojan ; Lakušić, Stjepan ; Šamarinec, Vlatka (ur.).
Zagreb: Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Gradski ured za gospodarstvo, energetiku i zaštitu okoliša Grada Zagreba, 2019. str. 7-7 (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1034795 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ekološki mortovi za sanaciju povijesnih građevina
(Eco-friendly mortars for repair of historical
buildings)
Autori
Bezinović, Marija ; Kristović, Keti ; Šantek Bajto, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Stručni skup studenata "Mi imamo rješenja - vizije novih generacija za održivi, zeleni razvoj"
/ Milovanović, Bojan ; Lakušić, Stjepan ; Šamarinec, Vlatka - Zagreb : Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Gradski ured za gospodarstvo, energetiku i zaštitu okoliša Grada Zagreba, 2019, 7-7
Skup
Stručni skup studenata: Mi imamo rješenja - vizije novih generacija za održivi, zeleni razvoj
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 13.05.2019. - 17.05.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
pepeo drvne biomase ; hidraulični vapneni mortovi ; leteći pepeo iz ugljena
(wood biomass ash ; hydraulic lime mortars ; coal fly ash)
Sažetak
Neizbježan ali sastavni dio životnog vijeka gotovo svih građevina, a posebice povijesnih, je njihova sanacija, kao posljedica oštećenja nastalih tijekom dugotrajne izloženosti okolišu, ali i same uporabe. Zajedničko obilježje tih građevina je da su građene uglavnom od prirodnih materijala kao što su kamen i opeka, povezanih vapnenim mortom. Tijekom njihove sanacije zahtijeva se korištenje sanacijskih materijala kompatibilnih s originalnim materijalima korištenim u gradnji, s naglaskom na alternativne materijale. Trend povećane uporabe obnovljivih izvora energije rezultira povećanim količinama otpada, u ovom slučaju pepela (PDB-a) nastalog kao nusproizvod spaljivanja drvne biomase. Kemijskim sastavom ovaj pepeo vrlo je sličan hidrauličnom vapnu, zbog čega se u ovom radu provelo istraživanje s ciljem karakterizacije PDB-a te njegova korištenja kao zamjene za vapno u proizvodnji vapnenih mortova. U tu svrhu pripremljeni su mortovi s PDB-om različitih udjela i podrijetla, uz dodatak letećeg pepela dobivenog sagorijevanjem ugljena. Omjeri veziva, agregata i vode određeni su ciljem postizanja jednake obradljivosti svih mješavina. Ispitana su svojstva morta u svježem i očvrsnulom stanju (gustoća, sadržaj zraka, konzistencija, tlačna čvrstoća, kapilarno upijanje) te su provedene analize rezultata uzimajući u obzir kemijski sastav PDB-a, s naglaskom na količine dostupnog kalcijevog hidroksida.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo, Temeljne tehničke znanosti
Napomena
Mentorica: doc.dr.sc. Ana Baričević
POVEZANOST RADA
Projekti:
IP-2016-06-7701 - Transformacija pepela iz drvene biomase u građevne kompozite s dodanom vrijednošću (TAREC2) (Štirmer, Nina, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski fakultet, Zagreb
Profili:
Jelena Šantek Bajto
(autor)