Pregled bibliografske jedinice broj: 1034440
Simptomi kompleks posttraumatskog stresnog poremećaja kod veterana Domovinskog rata
Simptomi kompleks posttraumatskog stresnog poremećaja kod veterana Domovinskog rata // Psihička trauma - trag koji slijedi generacije / Rončević Gržeta, Ika (ur.).
Opatija, Hrvatska, 2019. str. 34-34 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1034440 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Simptomi kompleks posttraumatskog stresnog poremećaja kod veterana Domovinskog rata
(Symptoms of complex post-traumatic stress disorder among Homeland war veterans)
Autori
Rončević Gržeta, Ika ; Jelušić, Ilijana ; Kardoš, Jasmina ; Stevanović, Aleksandra ; Grković, Jasna ; Letica Crepulja, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Psihička trauma - trag koji slijedi generacije
/ Rončević Gržeta, Ika - , 2019, 34-34
Skup
2. hrvatski kongres o psihotraumi
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 07.11.2019. - 09.11.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
PTSP ; Kompleksni PTSP ; veterani
(PTSD ; complex PTSD ; veterans)
Sažetak
Klasifikacije duševnih poremećaja temelje se na opisu i kategorizaciji psihopatoloških pojava odnosno simptoma. Budući da nisu temeljene ne etiološkim supstratima podložne su promjenama. Tako novi Dijagnostički i statistički priručnik (DSM-V) Američkog psihijatrijskog udruženja u svoju petu verziju nije uvrstio Kompleks Posttraumatski stresni poremećaj (KPTSP). Disocijativni simptomi, negativni simptomi kao sram i krivnja često prisutni kod osoba koje su doživjele traumatska iskustva. Navedeni simptomi preklapaju se s drugim komorbidnim dijagnozama kao Depresija, Granični poremećaj osobnosti, PTSP i slično zbog čega se eksperti iz područja psihotraumatologije nisu usuglasili kad su u pitanju dijagnostički kriteriji za KPTSP. Potaknuti navedenim provedeno je istraživanje na uzorku veterana Domovinskog rata (DR) uz pretpostavku da što je veći vremenski odmak od traumatskog iskustva broj i intenzitet simptoma PTSP-a je manji, a broj i intenzitet simptoma koji podrazumijevaju promjene u specifičnim dimenzijama ličnosti (poremećaj regulacije afekta ; negativni self-koncept i problemi u interpersonalnom funkcioniranju) je veći. Drugim riječima, što je veći vremenski odmak od traumatskog iskustva više je izgleda za prisustvo simptoma KPTSP-a. Glavni cilj istraživanja bio je ispitati broj i intenzitet simptoma PTSP-a i KPTSP-a kod veterana domovinskog rata koji su se javili na liječenje nekoliko godina nakon traume i veterana koji se na liječenje javljaju sada, odnosno 20 i više godina nakon ratne traume. Prvu skupinu ispitanika čine veterani (N=143) koji su bili uključeni u dnevno bolnički (DB) tretman PTSP-a pred 15 i više godina. Drugu skupinu (N=48) čine veterani koji su bili uključeni u DB tijekom ove i prošle godine. Uspoređeni su rezultati dobiveni na Harvardskom upitniku za trauma i na SIDES upitniku. Rezultati: Veterani koji su se javili dvadeset i više godina nakon rata imaju manju razinu B i D simptoma dok nije dobivena razlika u intenzitetu C simptoma i prosječnoj razini traumatizacije u odnosu na veterane koji su se ranije javili. Veterani koji su se javili ranije i veterani koji se javljaju sada se ne razlikuju statistički značajno u obilježjima kompleks PTSP-a. Dobiveni rezultati djelomično potvrđuju postavljenu pretpostavku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Rijeka,
Klinički bolnički centar Rijeka,
Fakultet zdravstvenih studija u Rijeci
Profili:
Marina Letica-Crepulja
(autor)
Ika Rončević-Gržeta
(autor)
Jasna Grković
(autor)
Aleksandra Stevanović
(autor)