Pregled bibliografske jedinice broj: 1034234
Pojava naglog sušenja ukrasnih vrsta drveća i grmlja u parkovima Opatije
Pojava naglog sušenja ukrasnih vrsta drveća i grmlja u parkovima Opatije // 16.Simpozij/simpozijum o zaštiti bilja u Bosni i Hercegovini - Zbornik rezimea
Laktaši: Društvo za zaštitu bilja u Bosni i Hercegovini, 2019. str. 58-58 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1034234 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pojava naglog sušenja ukrasnih vrsta drveća i grmlja u parkovima Opatije
(Incidence of wilt disease of ornamental trees and shrubs in the parks of Opatija)
Autori
Miličević, Tihomir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
16.Simpozij/simpozijum o zaštiti bilja u Bosni i Hercegovini - Zbornik rezimea
/ - Laktaši : Društvo za zaštitu bilja u Bosni i Hercegovini, 2019, 58-58
Skup
16. Simpozijum o zaštiti bilja u Bosni i Hercegovini
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 05.11.2019. - 07.11.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
sušenje, ukrasno drveće, bolest
(wilt, ornamental trees, disease)
Sažetak
Tijekom druge polovine ljeta ove godine u gradskim parkovima i vrtovima Opatije (park Angiolina, park sv. Jakova i dr.) primjećena je nagla pojava paleži lišća i sušenja grana i izboja ukrasnih vrsta drveća. Navedeni simptomi su najviše bili zastupljeni na lovoru (Laurus nobilis), ali i na drugim ukrasnim drvenastim vrstama kao što je lovorvišnja (Prunus laurocerasus), magnolija (Magnolia grandiflora i dr.) kamelija (Camellia spp).i dr. Intenzitet pojave bolesti bio je izrazito jak, tako da je bilo i slučajeva potpunog sušenja cijelih grmova, posebno lovora. Na poprečnom presjeku grana i izboja zaraženih biljaka vidjelo se jasno posmeđenje unutarnjeg staničja, nalik na traheomikoze tipa verticilioznog venuća. U cilju utvrđivanja etiologije ove do sad nepoznate bolesti kod nas, uzeti su uzorci izboja biljaka s navedenim simptomima i u laboratoriju Zavoda za fitopatologiju Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, standardnim metodama izolacije gljiva iz drva, izolirani su izolati gljiva u čistu kulturu na PDA podlogama. Kolonije svih dobivenih izolata glljiva bile su bijele boje sa neravnomjernim rastom micelija. Nakon nekoliko dana na istim kolonijama formirali su se crni agregati ili acervuli. Na temelju morfološke analize konidija, utvrđeno je da se radi o fitopatogenim gljivama iz roda Pestalotiopsis. U tijeku je molekularna determinacija vrste, kada će se sa sigurnošću znati vrsta. S obzirom na jaki intenzitet napada, ovoj bolesti morat će se posvetiti velika pažnja, posebno stoga jer su parkovi gdje se najviše javila proglašeni još davne 1968. godine kao zaštićeni spomenici parkovne arhitekture.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)