Pregled bibliografske jedinice broj: 1033611
Teme i odrednice suvremene hrvatske teologije u ogledalu Bogoslovske smotre
Teme i odrednice suvremene hrvatske teologije u ogledalu Bogoslovske smotre // Europa i enciklopedija: Kultura i kodifikacija / Baretić, Marko ; Klobučar Srbić, Iva ; Miladin, Petar ; Rogić Musa, Tea ; Sikirić, Hrvoje ; Grubišić, Ksenija (ur.).
Zagreb: Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2015. str. 283-300
CROSBI ID: 1033611 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Teme i odrednice suvremene hrvatske teologije u ogledalu Bogoslovske smotre
(The Topics and Guidelines of Contemporary Croatian Theology reflected in the Bogoslovska smotra (Theological Review))
Autori
Tamarut, Anton
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, pregledni
Knjiga
Europa i enciklopedija: Kultura i kodifikacija
Urednik/ci
Baretić, Marko ; Klobučar Srbić, Iva ; Miladin, Petar ; Rogić Musa, Tea ; Sikirić, Hrvoje ; Grubišić, Ksenija
Izdavač
Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu ; Leksikografski zavod Miroslav Krleža
Grad
Zagreb
Godina
2015
Raspon stranica
283-300
ISBN
978-953-270-097-8
Ključne riječi
Bogoslovska smotra, hrvatska teologija, Drugi vatikanski koncil, Biskupska sinoda, papinske enciklike, društveno-religijska istraživanja, kriza vrednota, solidarnost, ekumenski i međureligijski dijalog
(Theological Review, The Second Vatican Concil, Croatian Theology, The Synod of Bishops, Papal encyclicals, social-religious research, solidarity, ecumenical and interreligious dialogue)
Sažetak
U članku se prikazuju i analiziraju osnovne teme i odrednice hrvatske suvremene teologije u ogledalu najvažnijeg i najuglednijeg teološkog časopisa u Hrvatskoj, u Bogoslovskoj smotri. U radu se ocrtavaju pojedina razdoblja teološkog promišljanja i istraživanja od Drugog vatikanskog koncila do 2012. godine. U njima se prije svega ogleda duh i slovo Koncila, produbljuju se i analiziraju pojedini koncilski dokumenti, kao i pobudnice i enciklike postkoncilskih papa. Prevladavaju liturgijske, biblijske, kateketske i pastoralne teme vezane uz prevođenje liturgijskih tekstova, odnosno misala, časoslova i drugih obrednika na hrvatski jezik, posebno uz prevođenje Svetog pisma. Važno mjesto zauzima također ekumenizam i nešto manje međureligijski dijalog. U posljednjem razdoblju u središte teološkog istraživanja i proučavanja sve više dolaze teme sa konkretnim socijalnim i društvenim konotacijama: praštanje, pomirenje, siromaštvo, solidarnost, kao i pitanja s bioetičkog i medijskog područja.
Izvorni jezik
Hrvatski