Pregled bibliografske jedinice broj: 1033468
Franciskanski katastar s posebnim osvrtom na Istru
Franciskanski katastar s posebnim osvrtom na Istru // Zbornik radova s petoga Motovunskog kolokvija održanoga 17. studenog 2018. u Motovunu: Habsburgovci i Istra u pravu i povijesti / Milotić, Ivan ; Vukas, Budislav (ur.).
Pazin : Motovun: Državni arhiv u Pazinu ; Josip Turčinović, 2019. str. 99-117 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1033468 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Franciskanski katastar s posebnim osvrtom na Istru
(Cadastre of Francis I with special reference to Istria)
Autori
Zupanc, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova s petoga Motovunskog kolokvija održanoga 17. studenog 2018. u Motovunu: Habsburgovci i Istra u pravu i povijesti
/ Milotić, Ivan ; Vukas, Budislav - Pazin : Motovun : Državni arhiv u Pazinu ; Josip Turčinović, 2019, 99-117
ISBN
978-953-8031-52-6
Skup
5. Motovunski kolokvij
Mjesto i datum
Motovun, Hrvatska, 17.11.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Istra, Austrijsko primorje, Habsburška Monarhija, katastar, arhivsko gradivo, povijesni izvor, kulturni pejzaž
(Istria, Austrian Littoral, Habsburg Monarchy, cadastre, archival material, historical source, cultural landscape)
Sažetak
Izrada prvog sustavnog, sveobuhvatnog i preciznog katastra na području Habsburške monarhije započela je 1817. godine. Terenski dio katastarske izmjere Istre u okviru Austrijskog primorja započet je na sjeverozapadnom dijelu poluotoka već 1818., a u čitavoj Istri završen je 1821. godine. Time je Istra najraniji izmjereni dio današnjih republika Hrvatske i Slovenije. Opsežno arhivsko gradivo koje je nastalo ovim projektom sastoji se od katastarskih planova i katastarskih elaborata, a danas predstavlja neprocjenjiv izvor podataka za istraživače brojnih struka. S druge strane, manje je pažnje posvećeno tragovima Franciskanskog katastra na terenu koji su ostali sačuvani do danas. Takav primjer su i granični kamenovi između susjednih katastarskih općina, koji svjedoče ne samo o katastarskom pothvatu onog vremena, nego i o utvrđivanju odnosa između ljudi tj. životnih zajednica te o njihovom kontinuitetu. Vremenski kontekst nastajanja graničnih katastarskih kamenova u Istri općenito, a posebno u njenom sjeverozapadnom dijelu upućuje da se prepozna njihova vrijednost i značaj te da ih se valorizira kao element kulturnog pejzaža i baštine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geografija