Pregled bibliografske jedinice broj: 103308
Oblikovanje podataka sustave elektroničke trgovine u funkciji ljetnog turizma
Oblikovanje podataka sustave elektroničke trgovine u funkciji ljetnog turizma // Zbornik radova Znanstvenog skupa Kontinentalni gospodarski resursi u funkciji razvitka turizma Republike Hrvatske / Meler, M. (ur.).
Osijek: Ekonomski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2002. str. 377-390 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 103308 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Oblikovanje podataka sustave elektroničke trgovine u funkciji ljetnog turizma
Autori
Dukić, Branimir ; Novak, Ninoslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova Znanstvenog skupa Kontinentalni gospodarski resursi u funkciji razvitka turizma Republike Hrvatske
/ Meler, M. - Osijek : Ekonomski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2002, 377-390
Skup
Kontinentalni gospodarski resursi u funkciji razvitka turizma Republike Hrvatske
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 07.06.2002. - 08.06.2002
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
baze podataka; ljetni turizam; razmjenski informacijski sustav; relacijski model podataka
Sažetak
Po svojem obujmu i učešću u društvenom bruto proizvodu ljetni turizam predstavlja značajan Hrvatski gospodarski potencijal. Značaju ljetnog turizma pridonosi njegov izvozni karakter, te direktno i indirektno učešće velikog broja gospodarskih djelatnosti u formiranju &laquo ; ukupnog turističkog proizvoda&raquo ; . Kako ljetni turizam karakteriziraju velike i učestale migracije u kratkom razdoblju, poslovanje gospodarskih subjekata, posebice onih koji su u neposrednom kontaktu s gostom, odvija se u turbulentnim uvjetima. U takvim uvjetima poslovanja značajnu pomoć upravljanju gospodarskim sustavima, koji su u neposrednom kontaktu s gostom, pružaju informacije i razmjenske transakcije vezane uz ponudu gospodarskih subjekata koji posredno sudjeluju u &laquo ; turističkom proizvodu&raquo ; . Nedostatnost navedenih informacija moguće je riješiti izgradnjom centraliziranog, organiziranog i općeprihvaćenog sustava elektroničke trgovine na resursima globalnih mreža koji bi omogućavao poslovne transakcije tipa B2B i B2C. Izgradnja ovakvog sustava pretpostavlja oblikovanje građe sustava i njegovih dijelova, oblikovanje podataka sustava, te određivanje pristupa ispitivanju. Područje našeg interesa u ovom istraživanju je oblikovanje podataka sustava elektroničke trgovine koji bi omogućio transparentnost ponude gospodarskih subjekata koji posredno sudjeluju u &laquo ; turističkom proizvodu&raquo ; , a kroz to odvijanje B2B i B2C transakcija. Oblikovanje podataka sustava elektroničke trgovine proizlazi iz istraživanja i definiranja procesa i događaja koji prethode i čine elektroničku trgovinu uz uvažavanje specifičnosti vezanih za turizam i turbulentne uvjete u kojima se odvijaju poslovne transakcije. Uz pragmatične uvjete poslovanja potrebno je sagledati i institucionalne pretpostavke za implementaciju ovakvog sustava elektroničke trgovine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Matematika, Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Ekonomski fakultet, Osijek,
Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Osijek