Pregled bibliografske jedinice broj: 1033065
NEMEDIKAMENTNE METODE UBLAŽAVANJA POROĐAJNE BOLI
NEMEDIKAMENTNE METODE UBLAŽAVANJA POROĐAJNE BOLI // Bol kao medicinski, biološki, psihološki, sociološki i kulturološki fenomen / Adžić, Ivanka (ur.).
Beograd: Udruženje zdravstvenih profesionalaca Srbije - UZPS, 2019. str. 75-83 (pozvano predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1033065 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
NEMEDIKAMENTNE METODE UBLAŽAVANJA POROĐAJNE BOLI
(Non-medication Methods of pain)
Autori
Švaljug, Deana, Bošković, Sandra, Sumpor, Blaženka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Bol kao medicinski, biološki, psihološki, sociološki i kulturološki fenomen
/ Adžić, Ivanka - Beograd : Udruženje zdravstvenih profesionalaca Srbije - UZPS, 2019, 75-83
ISBN
978-86-900449-1-7
Skup
I međunarodni simpozijum Udruženja zdravstvenih profesionalaca Srbije
Mjesto i datum
Banja Luka, Bosna i Hercegovina, 10.10.2019. - 12.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
rađanje, porođajna bol, doživljaj poroda, nemedikamentne metode, odabir položaja
(childbirth, labour pain, experience of childbirth, non-medication methods, choice of position)
Sažetak
Preokret u pristupu porodu rezultat je prihvaćanja rađanja ne samo kao pukog tjelesnog akta rađanja, već kao psihosocijalnog događaja golemih dimenzija za rodilju i njezina partnera. Svjesni činjenice da je osnovni preduvjet da naše rodilje ne dožive porođaj kao traumu, već kao postignuće, je da rodilje aktivno sudjeluju u donošenju odluke u kojem položaju želi rađati, pri čemu one postaju aktivni sudionici svoj porođaja, a ne pasivni objekti porođaja koji to samo trebaju obaviti. Od nemedikamentnih metoda ublažavanja porođajne boli najčešće se spominju: odabir položaja koji rodilji najviše odgovara, njihanje zdjelicom, sjedenje na fitnes lopti, porođaj na stolčiću, disanje, masaža, hidroterapija, audioanalgezija, TENS, akupunktura, hipnoza. Svakako je izbor položaja za rađanje u skladu sa suvremenom perinatološkom strukom, a može se primijeniti u većine nekompliciranih poroda. Rodilja ima glavnu ulogu u odabiru načina obezboljivanja, što je vezano s njezinom osobnošću, prepartalnom pripremom, socijalnim stanjem i željom, ako ne postoje kontraindikacije za izabrani način obezboljivanja. Ishodi poroda, što se tiče majki i novorođenčadi, su bez obzira na položaj rađanja posve usporedivi i nema razloga da se majkama ne osiguraju i drugi položaji osim ležećeg. Uvođenjem drugih položaja za rađanje, uz ležeći, smanjuje se učestalost epiziotomija i ruptura međice, peripartalna medikacija odnosno oksitocinska stimulacija, a samim tim se i mijenja ukupni doživljaj poroda. Kada se uzme u obzir sve spomenuto, dopuštena sloboda donošenja odluke o najugodnijem načinu rađanja, ako se radi o „normalnom porodu“, omogućuje rodilji pozitivan doživljaj poroda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet zdravstvenih studija u Rijeci