Pregled bibliografske jedinice broj: 1033008
Teodozije Florentini u kontekstu socijalnih gibanja svojega vremena - Theodosius Florentini im Zusammenhang mit den sozialen Bewegungen seiner Zeit
Teodozije Florentini u kontekstu socijalnih gibanja svojega vremena - Theodosius Florentini im Zusammenhang mit den sozialen Bewegungen seiner Zeit // Sestre Teodozija Florentinija u Hrvatskoj : zbornik prigodom 150. obljetnice smrti Teodozija Florentinija (1808.-1865.) / Tomas, Finka (ur.).
Đakovo: Provincijalat Milosrdnih sestara sv. Križa (SCSC), 2017. str. 139-178 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1033008 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Teodozije Florentini u kontekstu socijalnih gibanja svojega vremena - Theodosius Florentini im Zusammenhang mit den sozialen Bewegungen seiner Zeit
(Nije poznat)
Autori
Dugalić, Vladimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Sestre Teodozija Florentinija u Hrvatskoj : zbornik prigodom 150. obljetnice smrti Teodozija Florentinija (1808.-1865.)
/ Tomas, Finka - Đakovo : Provincijalat Milosrdnih sestara sv. Križa (SCSC), 2017, 139-178
ISBN
978-953-97483-4-8
Skup
Međunarodni stručni skup prigodom 150. obljetnice smrti Teodozija Florentinija (1808.-1865.)
Mjesto i datum
Đakovo, Hrvatska, 14.11.2015
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
socijalno pitanje, radnici, tvornica, kršćanska ljubav, siromasi
(nisu poznate)
Sažetak
Rad ocrtava gospodarska i socijalna gibanja koja su pod utjecajem duha liberalizma obilježila 19. stoljeće i dovela do velikih socijalnih raslojavanja te na koji je način o. Teodozije, nadahnut socijalnim i karitativnim radom katolika u Francuskoj i Njemačkoj, osobito Frederica Ozanama te Adolfa Kolpinga i Wilhelma Emmanuela Kettelera, uz nesebičnu pomoć Milosrdnih sestara svetoga Križa, nastojao odgovoriti na sve veće društveno- socijalne izazove, pomažući osiromašenomu i izrabljivanomu puku u Švicarskoj, napose u biskupiji Chur. Naime, otkrića novih oblika energije potkraj 18. stoljeća potaknula su izume raznih strojeva, što je snažno utjecalo na razvoj industrije u 19. st., ali istovremeno dovelo i do sve većeg osiromašenja velikoga dijela pučanstva, budući da su strojevi zamijenili ili olakšali ljudski rad te je on postajao sve jeftiniji. Osim toga, želja pojedinaca za brzim dobitkom i bogaćenjem dodatno je iskorištavala bijedu ljudi, osobito rad djece i žena. Tvornica je postala mjesto u kojoj je radnik bio ponižen i sveden na robu. Otac Teodozije nije mogao ostati neosjetljiv na ovakvu nepravdu te je na rastuće siromaštvo nastojao odgovoriti konkretnim karitativnim djelovanjem, uvjeren kako se socijalno pitanje može riješiti jedino ukoliko samo društvo bude prožeto kršćanskom vjerom, ljubavlju, radinošću i dobrotom. Na tom tragu, u radu se pojašnjavaju razlozi i motivi koji su nadahnjivali o. Teodozija da pristupi osnivanju škola, sirotišta i tvorničkih domova za djecu, potom osnivanju katoličkih bolnica te uspostavi različitih oblika karitativne pomoći siromašnima, ali i pomalo utopističkoj ideji o osnivanju kršćanski uređenih tvornica. U radu se ističe kako je o. Teodozije u svakoj osobi prepoznavao siromašnoga Krista te vjerovao da je moguće, unatoč svim životnim nedaćama, ljubavlju i dobrotom svakoga čovjeka privesti Bogu te da su redovničke zajednice osobito pozvane skrbiti o siromasima i socijalno ugroženima kako bi svijet učinili boljim i pravednijim. Na taj način one svjedoče kršćansku ljubav i ostvaruju poslanje koje je Krist ostavio Crkvi, posvećivati svijet navješćujući mu evanđelje te donositi spasenje svakomu stvorenju.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija
Napomena
Tekst zbornika na hrv., njem. i na talij. jeziku.