Pregled bibliografske jedinice broj: 1032379
Problematika razgraničenja između Jugoslavije i Italije od 1943. do 1947. godine te njezin utjecaj na Crkvu u Istri
Problematika razgraničenja između Jugoslavije i Italije od 1943. do 1947. godine te njezin utjecaj na Crkvu u Istri // Mons. Dragutin Nežić i istarska Crkva (1947.-1983.) / Jakovljević, Ilija ; Jelenić, Sergije ; Milotić, Ivan (ur.).
Pazin : Poreč: Josip Turčinović ; Porečka i Pulska biskupija, 2019. str. 13-46
CROSBI ID: 1032379 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Problematika razgraničenja između Jugoslavije i
Italije od 1943. do 1947. godine te njezin utjecaj
na Crkvu u Istri
(Problem of boundary dispute between Jugoslavia and
Italy from 1943 and 1947 and its reflection to the
Church in Istria)
Autori
Milotić, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Mons. Dragutin Nežić i istarska Crkva (1947.-1983.)
Urednik/ci
Jakovljević, Ilija ; Jelenić, Sergije ; Milotić, Ivan
Izdavač
Josip Turčinović ; Porečka i Pulska biskupija
Grad
Pazin : Poreč
Godina
2019
Raspon stranica
13-46
ISBN
978-953-8031-54-0
Ključne riječi
kapitulacija Italije, Ugovor o miru s Italijom, Mirovna konferencija u Parizu, razgraničenje Jugoslavije i Italije, Božo Milanović, apostolski administrator
(Capitulation of Italy, Peace treaty with Italy, Peace conference in Paris, boundary dispute between Jugoslavia and Italy, Božo Milanović, apostolic administrature)
Sažetak
Nakon kapitulacije Italije u rujnu 1943. godine hrvatsko je svećenstvo iz Istre prisutno u svim bitnim političkim, diplomatskim i međunarodnopravnim događajima te odlukama o poslijeratnoj teritorijalno-političkoj pripadnosti Istre i razgraničenju između Jugoslavije i Italije. Ono se spominje u zapisnicima o razgovorima sa Savezničkom komisijom te je, napokon, posredstvom Zbora svećenika svetoga Pavla za Istru i njegova najistaknutijega člana – Bože Milanovića – svojom općom djelatnošću, a posebno Memorandumom hrvatskih svećenika Istre (Savezničkoj komisiji), imalo presudan utjecaj na razgraničenje koje se – još prema zamislima Saveznika iz 1944. godine – odvijalo uvažavajući kriterij etničke linije. Teritorijalno- politička pripadnost u civilnoj se sferi nužno i bitno odrazila i na crkvenu upravu te njezine službe na području Istre koje je tada u crkveno-upravnom smislu bilo podijeljeno između Porečke i Pulske te Tršćansko-koparske biskupije. Crkvena upravna organizacija neposredno se nakon međudržavnih sporazuma Jugoslavije i Italije (1947. i 1975. godine) aktima rimskoga prvosvećenika na odgovarajući način prilagođavala novim prilikama imenovanjem administratora, a kasnije i uspostavom novoga teritorijalnoga sustava biskupija 1977. godine. U ovome će se članku usporedo prikazati ti procesi i objasniti njihovi složeni uzroci i razlozi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo