Pregled bibliografske jedinice broj: 1032296
KRIŽEVAČKI SUNČANI KROVOVI: PRIMJER FOTONAPONSKE ELEKTRANE U VLASNIŠTVU LOKALNE ZAJEDNICE
KRIŽEVAČKI SUNČANI KROVOVI: PRIMJER FOTONAPONSKE ELEKTRANE U VLASNIŠTVU LOKALNE ZAJEDNICE // 14. savjetovanje HRO CIGRÉ / Filipović-Grčić, Božidar (ur.).
Zagreb: Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2019. str. 1-12 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1032296 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
KRIŽEVAČKI SUNČANI KROVOVI: PRIMJER FOTONAPONSKE ELEKTRANE U VLASNIŠTVU LOKALNE ZAJEDNICE
(SUNNY ROOFS OF KRIŽEVCI: EXAMPLE OF PHOTOVOLTAIC POWER PLANT OWNED BY LOCAL COMMUNITY)
Autori
Pašičko, Robert ; Tvorić, Stjepan ; Rajn, Mario
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
14. savjetovanje HRO CIGRÉ
/ Filipović-Grčić, Božidar - Zagreb : Hrvatski komitet međunarodne konferencije za velike električne sisteme (CIGRE), 2019, 1-12
Skup
14. savjetovanje HRO CIGRE
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 10.11.2019. - 13.11.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
solarna elektrana, lokalna zajednica, crowdfunding, grad Križevci
(solar power plant, local community, crowdfunding, city of Križevci)
Sažetak
Križevački sunčani krovovi jedinstven su primjer projekta u Hrvatskoj gdje je lokalna zajednica uključena u razvoj, investiranje i korištenje obnovljivih izvora energije. Ovaj projekt prezentira snažnu tendenciju koja je prisutna u brojnim europskim zemljama, gdje se razvoj obnovljivih izvora energije temelji upravo na aktivnom uključenju građana. U radu će biti prikazani tehno-ekonomski aspekti razvoja fotonaponske elektrane nazivne snage 30 kW koja je postavljena u sklopu upravne zgrade Razvojnog centra i tehnološkog parka u Križevcima, kao i nova slična elektrana od 30kW čije se puštanje u pogon očekuje u lipnju 2019. Također, u sklopu rada će bit prikazan specifičan primjer financiranja izgradnje ove elektrane kroz proces crowdfundinga odnosno grupnog ulaganja. Ovo predstavlja svojevrsni alternativni model financiranja kroz kojeg se za različite projekte ili proizvode prikupljaju financijski doprinosi većeg broja osoba. Crowdfunding temeljen na mikro zajmovima podrazumijeva posuđivanje financijskih resursa između dionika, a u ovom konkretnom slučaju zainteresiranih ulagatelja i Zelene energetske zadruge. Projekt Križevački sunčani krovovi nastao je u suradnji Zelene energetske zadruge koja je nositelj projekta grupnog ulaganja te Grada Križevaca i Križevačkog poduzetničkog centra. Integrirana fotonaponska elektrane snage 30 kW prvenstveno pokriva potrebe KPC-a kao korisnika zgrade za električnom energijom, a viškove predaje u mrežu prema dogovoru s opskrbljivačem, po modelu samoopskrbe “kupac s vlastitom proizvodnjom”. U radu su opisani i pozitivni učinci projekta koji se ogledaju u smanjenju troškova za električnu energiju i smanjenju negativnih utjecaja na okoliš povezanih s proizvodnjom električne energije. Stoga upravo ovaj projekt također doprinosi razvoju zelenih i vezanih poslova u sklopu lokalne zajednice. Osim navedenih učinaka, namjera je zainteresiranih dionika da ovaj projekt postane model energetski odživog razvoja lokalnih zajednica kako bi se s vremenom znatan broj javnih i privatnih ustanova i organizacija diljem Hrvatske orijentirao na proizvodnju i potrošnju električne energjie iz obnovljivih izvora energije. Budući da ovaj projekt predstavlja jedinstven model ulaganja građana u obnovljive izvore energije po principu mikro zajmova, očekuje se da će ovakav trend slijediti i mnoge druge jedinice lokalne samouprave u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Elektrotehnika
POVEZANOST RADA
Ustanove:
KONČAR - Institut za elektrotehniku d.d.,
Geotehnički fakultet, Varaždin