Pregled bibliografske jedinice broj: 1031906
Sistemski eritemski lupus
Sistemski eritemski lupus // Rano prepoznavanje reumatskih bolesti / Vlak, Tonko ; Martinović Kaliterna, Dušanka (ur.).
Split: Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu, 2011. str. 67-82
CROSBI ID: 1031906 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Sistemski eritemski lupus
(Lupus erythematosus systemicus)
Autori
Martinović Kaliterna, D ; Perković, D
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Rano prepoznavanje reumatskih bolesti
Urednik/ci
Vlak, Tonko ; Martinović Kaliterna, Dušanka
Izdavač
Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu
Grad
Split
Godina
2011
Raspon stranica
67-82
ISBN
978-953-7524-09-8
Ključne riječi
sistemski eritemski lupus, autoprotutijela, glomerulonefritis, pleuritis, perikarditis, lupoidni hepatitis, leukopenija, glukokortikoidi
(systemic lupus erythematosus, autoantibodies, glomerulonephritis, pleural effusions, pericarditis, hepatitis lupoides, leukopenia, steroids)
Sažetak
SLE je autoimuna bolest obilježena paletom autoprotutijela od kojih su najznačajnija specifična ds DNK protutijela. Upalna vaskulopatija počinje depozitima imunih kompleksa, koji zatim potiču aktivaciju komplementnog sustava. Zahvaća najčešće žene generativne dobi, na koži se uočava leptirasti ili difuzni osip, česte su artralgije i artritisi. Zahvaćenost unutarnjih organa odražava se na bubrezima kao membranoproliferativni i membranozni glomerulonefritis. Na plućima se javlja obostrani pleuritis, pneumonitis, mogu se javiti i mikroembolije s posljedičnom plućnom hipertenzijom i intersticijska bolest pluća. Kardiovaskularne komplikacije su najčešći uzrok smrti: miokarditis, perikarditis, Libman Sacks endokarditis, ubrzana ateroskleroza. Zahvaćenost CNS-a može se manifestirati kao psihoza, korea, encefalopatija, inzult. Gastrointestinalna događanja odražavaju se kao peritonitis, upalna bolest crijeva, lupoidni hepatitis. Učestaliji su spontani pobačaji, prijevremeni porođaji te intrauterina oštećenja. U laboratorijskim parametrima uočljiva je leukopenija, zatim anemija i trombocitopenija koja se povezuje s antifosfolipidnim sindromom. Liječenje je ovisno o stupnju zahvaćenosti pojedinih organa, rabe se antimalarici, glukokortikoidi, citostatici (ciklofosfamid, azatioprin, metotrexat) i biološki lijekovi poput rituximaba i belimumaba.
Izvorni jezik
Hrvatski