Pregled bibliografske jedinice broj: 1030527
Postupak epikutanog testiranja materijalima donesenim s radnog mjesta- prikaz bolesnika
Postupak epikutanog testiranja materijalima donesenim s radnog mjesta- prikaz bolesnika // MEDICINA RADA NAKON 2020. / Mustajbegović, Jadranka ; Macan, Jelena (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za medicinu rada, 2019. str. 84-85 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1030527 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Postupak epikutanog testiranja materijalima donesenim s radnog mjesta- prikaz bolesnika
(Epicutaneous testing procedure involving materials used at the workplace- case study)
Autori
Šakić, Franka ; Turk, Rajka ; Babić, Željka ; Macan, Jelena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
MEDICINA RADA NAKON 2020.
/ Mustajbegović, Jadranka ; Macan, Jelena - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor ; Hrvatsko društvo za medicinu rada, 2019, 84-85
ISBN
978-953-7959-83-8
Skup
7.hrvatski kongres medicine rada s međunarodnim sudjelovanjem ''Medicina rada''
Mjesto i datum
Pula, Hrvatska, 09.10.2019. - 13.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
profesionalni alergijski kontaktni dermatitis ; kemikalija s radnog mjesta ; kontrolna skupina
(occupational allergic contact dermatitis ; workplace chemical ; control group)
Sažetak
U dijagnostičkoj obradi bolesnika pri dokazivanju alergijskih profesionalnih kožnih bolesti (PKB) ključno je epikutano testiranje koje se može provesti komercijalnim alergenskim pripravcima ili se pripravci za testiranje mogu napraviti od materijala donesenih s radnog mjesta. Postupak kod sumnje na alergijski kontaktni dermatitis uzrokovan kemikalijama s radnog mjesta obuhvaća: 1) uvid u popis kemikalija kojima je bolesnik profesionalno izložen sa sigurnosno-tehničkim listovima (STL) ; 2) procjenu zdravstvenih učinaka kemikalija s naglaskom na alergogeno djelovanje specijalista medicine rada i sporta (SMR) i po potrebi toksikologa ; 3) provjeru postoji li komercijalni pripravak ili je potrebna izrada alergena iz donesenog materijala. U slučaju potrebe izrade pripravka, a ovisno o mogućem iritativnom učinku donesene kemikalije SMR u dogovoru s toksikologom određuje koncentracije za izradu pripravka. Potom se pristupa epikutanom testiranju bolesnika i kontrolneskupine (osoba koje nisu izložene donesenim kemikalijama). Prikaz bolesnika:Radnik zaposlen na mjestu operatera za sanaciju naftnih spremnika javio se SMR zbog procjene postojanjaPKB. Posao uključuje korištenje premaza s epoksidnim smolama. Bolesnik je dostavio negativan nalaz epikutanog testiranja komercijalnim pripravcima kontaktnih alergena uključujući epoksidne smole. Nakon toksikološkog razmatranja STL-ova kemikalija kojima je bolesnik profesionalno zložen, za 2 kemikalije donesene s radnog mjesta pristupilo se izradi pripravaka razrijeđenih u vazelinu u 2 koncentracije primjerene njihovom iritativnom potencijalu: 1) epoksidni premaz s bisfenolom F u koncentracijama 0, 5 % i 1 % ; 2) učvršćivač za epoksidne smole sa smjesom amina u koncentracijama 0, 1 % i 0, 5%. Uz bolesnika je s izrađenim pripravcima testirana kontrolna skupina (2 osobe). Kod bolesnika je test pokazao pozitivne kožne reakcije na epoksidni premaz s bisfenolom F u očitanju nakon 48 h i 72 h sukladne koncentraciji pripravka( ++/++ za 0, 5 %, odnosno +++/+++ za 1 %), dok je test u kontrolnoj skupini bio negativan. Testom je dokazana kontaktna senzibilizacija bolesnika na specifični profesionalni allergen – epoksidne smole s bisfenolom F. Negativni test u kontrolnoj skupini potvrđuje da su pripravci izrađeni u valjanim, neiritativnim koncentracijama.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb