Pregled bibliografske jedinice broj: 1028969
Korozijska svojstva Cu–Ni legura u morskoj vodi
Korozijska svojstva Cu–Ni legura u morskoj vodi // MTECH 2019 / Markučič, Damir ; Stojanović, Ivan ; Mihaljević , Morana ; Kezele, Tomislav (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju (HDMT), 2019. str. 392-402 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 1028969 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Korozijska svojstva Cu–Ni legura u morskoj vodi
(Corrosion Properties of Cu–Ni Alloys in Sea Water)
Autori
Šimunović, Vinko ; Kurtela, Marin ; Jelić, Nikola
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
MTECH 2019
/ Markučič, Damir ; Stojanović, Ivan ; Mihaljević , Morana ; Kezele, Tomislav - Zagreb : Hrvatsko društvo za materijale i tribologiju (HDMT), 2019, 392-402
Skup
2nd International Conference on Materials (MTECH 2019)
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 09.10.2019. - 12.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Cu–Ni legure ; morska voda ; korozija
(Cu–Ni alloys ; Sea water ; Corrosion)
Sažetak
Legure bakra s niklom predstavljaju važnu skupinu konstrukcijskih materijala visokih svojstava korozijske postojanosti. Stoga se primjenjuju za izradu različitih konstrukcija izloženih agresivnom okolišu, a to se prije svega odnosi na okoliš u kojem je prisutna morska voda. Iako ih odlikuje visoka otpornost na morsku vodu, koja se temelji na spontanom nastanku zaštitnog oksidnog filma bakrenih oksida, u određenim uvjetima može doći do pojave lokalnih oblika razaranja poput rupičaste korozije ili korozije u procjepu. U teorijskom dijelu opisane su podjela i svojstva legura bakra s niklom te je detaljno izučena njihova korozijska postojanost i mogući oblici oštećivanja u morskom okolišu. U eksperimentalnom dijelu rada provedeno je laboratorijsko elektrokemijsko korozijsko ispitivanje Cu – Ni legura, uronjenih u prirodnoj i onečišćenoj morskoj vodi prije ispitivanja. Uzorci su bili uronjeni 7 i 14 dana u morsku vodu, a određen broj uzoraka nije bio uronjen prije ispitivanja. Temperatura morske vode pri ispitivanju iznosila je 20 i 60 °C. Rezultati ispitivanja su analizirani te su izvedeni zaključci.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Brodogradnja, Kemijsko inženjerstvo, Metalurgija, Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb