Pregled bibliografske jedinice broj: 1028827
Fontane kao izvori biološke raznolikosti urbanih biotopa
Fontane kao izvori biološke raznolikosti urbanih biotopa // 1. međunarodna studentska Green konferencija: knjiga sažetaka / Habuda-Stanić, Mirna (ur.).
Osijek: Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2018. str. 163-164 (poster, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1028827 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Fontane kao izvori biološke raznolikosti urbanih biotopa
(Fountains as a source of biodiversity in urban biotopes)
Autori
Kresonja, Matija ; Šag, Matej ; Ergović, Viktorija ; Čerba, Dubravka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
1. međunarodna studentska Green konferencija: knjiga sažetaka
/ Habuda-Stanić, Mirna - Osijek : Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2018, 163-164
Skup
1. međunarodna studentska GREEN konferencija = 1st International Students’ GREEN Conference (ISC GREEN 2018)
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 17.05.2018. - 18.05.2018
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Chironomidae, Urbana ekologija, Kolonizacija, “Vodeni otoci”
(Chironomidae, Urban Ecology, Colonisation, “Aquatic islands”)
Sažetak
Trzalci (Chironomidae, Diptera), su jedna od najbrojnijih i najraširenijih skupina kukaca te se pojavljuju na svim kontinentima i naseljavaju sve tipove vodenih i semi-terestričkih staništa. Jedan od ekstremnijih tipova staništa kojeg trzalci naseljavaju su gradske fontane, koje predstavljaju kombinaciju lotičkog i lentičkog vodenog tijelate često sadrže specifične zajednice organizama koje se teško mogu naći u prirodnim vodenim ekosustavima. Cilj našegaistraživanja je bio utvrditi raznolikost trzalaca u fontanama i obližnjim vodenim tijelima. Na području Varaždina, u razdoblju od travnja do lipnja 2016., prikupljeni su uzorci svlakova trzalaca u gradskoj fontani, Dravi i obližnjem bajeru, pomoću mrežice s promjerom pora 300 μm. U laboratorijusu trajni mikroskopski preparati svlakova pripremljeni njihovim uklapanjem u „Berlese“ medij i determinirani do najniže taksonomske kategorije pomoću mikroskopa i ključeva za determinaciju. U istraživanom razdoblju je zabilježeno 38 vrsta i 15 svojti kojesu svrstane u četiri potporodice: Tanypodinae(4), Diamesinae(1), Orthocladiinae(18) i Chironominae(31). Najveći broj vrsta je zabilježen u Dravi (27), dok je u fontani zabilježeno 8 vrsta, od kojih su tri vrste zabilježene samo u fontani (Orthocladius rubicundus, Orthocladius glabripennis i Cricotopus sylvestris), što pokazuje da fontane nisu samo odraz faune vodenih tijela koja ih okružuju, već i same mogu pridonijeti biološkoj raznolikosti nekog područja.
Izvorni jezik
Hrvatski, engleski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Osijeku - Odjel za biologiju