Pregled bibliografske jedinice broj: 1028539
Razlike u učinkovitosti standardnog fizikalnog tretmana u odnosu na manualnu terapiju yumeiho tehnikom i vježbama u bolesnika s kroničnom nespecifičnom križoboljom
Razlike u učinkovitosti standardnog fizikalnog tretmana u odnosu na manualnu terapiju yumeiho tehnikom i vježbama u bolesnika s kroničnom nespecifičnom križoboljom // Acta medica Croatica, 73 (2019), 2; 159-165 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1028539 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razlike u učinkovitosti standardnog fizikalnog
tretmana u odnosu na manualnu terapiju yumeiho
tehnikom i vježbama u bolesnika s kroničnom
nespecifičnom križoboljom
(Differences in the Effectiveness of Standard
Physical Therapy Compared to Manual Yumeiho
Therapy and Exercise in Patients with Chronic
Nonspecific Low Back Pain)
Autori
Gladović, Neven ; Zavoreo, Iris ; Trošt Bobić, Tatjana ; Bašić-Kes, Vanja
Izvornik
Acta medica Croatica (1330-0164) 73
(2019), 2;
159-165
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
kineziterapija (fizikalna terapija) ; kralježnica ; pokret ; kvaliteta života
(kinesitherapy (physical therapy) ; spine ; movement ; quality of life)
Sažetak
Cilj ovog istraživanja je usporediti učinkovitost terapijskog programa koji kombinira manualnu terapiju tehnikom yumeiho i vježbe, sa standardnim protokolom fizikalne terapije u rehabilitaciji osoba s kroničnom križoboljom. Metode: U istraživanju je sudjelovalo 46 ispitanika, koji su metodom slučajnog odabira podijeljeni u dvije istobrojne skupine. Ispitanici u skupini 1 (n=23) provodili su manualnu terapiju tehnikom yumeiho i vježbanje, dok su ispitanici skupine 2 (n=23) provodili standardni tretman fizikalne terapije. Istraživanje se sastojalo od inicijalnog i finalnog testiranja boli u lumbalnom dijelu kralježnice pri kretanju, kvalitete života, funkcionalnosti pokreta u svakodnevici, razini depresije, pokretljivosti kralježnice i statičkoj ravnoteži. Između inicijalnog i finalnog testiranja proveden je terapijski postupak u trajanju od tri tjedna (ukupno 15 tretmana). Rezultati: U rehabilitacijskom protokolu koji je uključivao manualnu terapiju tehnikom yumeiho i vježbe zabilježena su statistički značajna poboljšanja između inicijalnog i finalnog stanja u svim praćenim dimenzijama, dok je u rehabilitacijskom protokolu koji je uključivao fizikalnu terapiju zabilježeno statistički značajno poboljšanje u smanjenju boli, pokretljivosti kralježnice i funkcionalnosti pokreta u svakodnevici. 2 x 2 miješanim modelom ANOVE zabilježena je značajna razlika u učincima između dva rehabilitacijska programa u osjećaju boli, pokretljivosti kralježnice, kvaliteti života u domeni psihičkog i fizičkog zdravlju i funkcionalnosti pokreta u svakodnevici. Veličina učinka je izračunata preko parcijalno kvadrirane ete. U svim je praćenim dimenzijama osim ravnoteže pronađena statistički značajna povezanost između primijenjenih metoda rehabilitacije i učinaka rehabilitacijskog procesa s naglaskom na značajno veća poboljšanja u ispitanika koji su bili podvrgnuti terapiji yumeiho. Značajne interakcije prate umjerene i velike veličine učinka (jer su u svim varijablama zabilježene vrijednosti veće od 0, 14 za parcijalno kvadriranu etu. Zaključak: Rehabilitacijski protokol koji je uključivao manualnu terapiju pokazao se učinkovitim u liječenju kronične križobolje. Potrebna su daljnja istraživanja ovog područja za dobivanje jasnije slike, a prijedlozi autora idu u smjeru uspoređivanja korištenog rehabilitacijskog modela s ostalim metodama, dužeg praćenja u postrehabilitacijskom razdoblju te studija na većem broju ispitanika.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Kineziologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Kineziološki fakultet, Zagreb,
Stomatološki fakultet, Zagreb,
KBC "Sestre Milosrdnice"
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus