Pregled bibliografske jedinice broj: 1028284
OSIGURANJE KVALITETE PODATAKA KOD PRAĆENJA KVALITETE ZRAKA MALIM ELEKTROKEMIJSKIM SENZORIMA
OSIGURANJE KVALITETE PODATAKA KOD PRAĆENJA KVALITETE ZRAKA MALIM ELEKTROKEMIJSKIM SENZORIMA // JEDANAESTI HRVATSKI ZNANSTVENO-STRUČNI SKUP "ZAŠTITA ZRAKA 2019" / Doko Jelinić, J ; Bešlić, I (ur.).
Velika Gorica: Hrvatsko udruženje za zaštitu zraka (HUZZ), 2019. str. 68-69 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1028284 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
OSIGURANJE KVALITETE PODATAKA KOD PRAĆENJA KVALITETE ZRAKA MALIM ELEKTROKEMIJSKIM SENZORIMA
(QUALITY ASSURANCE OF AIR QUALITY MONITORING WITH LOW COST ELECTROCHEMICAL AIR POLLUTION SENSORS)
Autori
Marić, Marko ; Hrga, Ivana ; Orsag, Zdravko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
JEDANAESTI HRVATSKI ZNANSTVENO-STRUČNI SKUP "ZAŠTITA ZRAKA 2019"
/ Doko Jelinić, J ; Bešlić, I - Velika Gorica : Hrvatsko udruženje za zaštitu zraka (HUZZ), 2019, 68-69
Skup
11. hrvatski znanstveno-stručni skup “Zaštita zraka 2019”
Mjesto i datum
Bol, Hrvatska, 15.10.2019. - 19.10.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
mali elektrokemijski senzor, kvaliteta podataka, skaliranje, regresijska analiza
(low-cost electrochemical air pollution sensor, data quality, scaling, regression analysis)
Sažetak
Prednosti malih senzora za praćenje kvalitete zraka u odnosu na konvencionalne (referentne) metode su definitivno njihova cijena i dimenzije. Zbog toga, mali senzori omogućuju praćenje kvalitete zraka na puno više lokacija. Međutim, postavlja se pitanje mogu li oni osigurati istu ili barem približno jednaku kvalitetu podataka kao i postaje koje prate kvalitetu zraka referentnim metodama. Kako bi se osigurala što bolja kvaliteta podataka mali senzor je potrebno postaviti na referentnu postaju. Postavljenjem senzora na referentnu postaju dobivaju se informacije potrebne za izračunavanje varijabli skaliranja, nagiba i pomaka. Skaliranje osigurava povećanu razinu točnosti na temelju lokalnih okolišnih uvjeta i načina na koji senzori reagiraju na okruženje. Varijable skaliranja izračunavaju se za određeno vremensko razdoblje. Nakon velike promjene u okolišnim uvjetima, npr. promjena prosječne temperature za 10 °C ili više, potrebno je ponovno izračunati varijable skaliranja. Primjenom tako izračunatih varijabli za nagib i pomak mogu se dobiti najbolji mogući rezultati tijekom istog perioda. Postupak skaliranja senzora može se podijeliti u četiri osnovna koraka. Prvi korak je regresijska usporedba malog senzora s referentnom metodom. Regresijska analiza može se izvršiti pomoću programa Microsoft Excel, MathCad ili sličnih matematičkih programa. U drugom koraku uklanjaju se potencijalno pogrešni podaci i pronalazi se jednadžba pravca. U trećem koraku regresijskom analizom dobivene varijable skaliranja, nagib i pomak primjenjuju se na cijeli skup podataka sa senzora, uključivo i pogrešne podatke. U četvrtom koraku vrijednosti varijabli skaliranja, nagiba i pomaka učitavaju se u online aplikaciju. Senzor koji je prošao ovakav postupak skaliranja može se dalje koristiti za validaciju ostalih senzora u mreži senzora. Iako se u trenutnom stupnju razvoja malim senzorima i dalje ne može dobiti ista kvaliteta podataka kao mjerenjima referentnim metodama, ovim postupkom skaliranja dobivaju se podaci koji se za pojedine plinove znatno ne razlikuju od podataka dobivenih mjerenjem referentnim metodama.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"
Profili:
Ivana Hrga
(autor)