Pregled bibliografske jedinice broj: 1027873
UTJECAJ ESCHERICHIA COLI NA PREŽIVLJAVANJE I RAZMNOŽAVANJE FRANCISELLA NOVICIDA U VODI
UTJECAJ ESCHERICHIA COLI NA PREŽIVLJAVANJE I RAZMNOŽAVANJE FRANCISELLA NOVICIDA U VODI, 2019., diplomski rad, diplomski, Medicinski fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 1027873 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
UTJECAJ ESCHERICHIA COLI NA PREŽIVLJAVANJE I RAZMNOŽAVANJE FRANCISELLA NOVICIDA U VODI
(INFLUENCE OF ESCHERICHIA COLI ON SURVIVAL AND REPLICATION OF FRANCISELLA NOVICIDA IN WATER)
Autori
Kolarić, Dominik
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
17.09
Godina
2019
Stranica
72
Mentor
Šantić, Marina
Ključne riječi
Francisella novicida, Escherichia coli, kinetika rasta, morska i slatka voda
(Francisella novicida, Escherichia coli, growth kinetics, salt and drink water)
Sažetak
Rod Francisella svrstava se u porodicu Franciselaceae, a dijeli se u pet različitih vrsta: F. philomiragia, F. noatunensis, F. hispaniensis, F. tularensis i F. novicida. Također, 3 su podvrste bakterije F. tularensis: tularensis (tip A), holartica (tip B) te mediasiatica. Tularemija, kao zoonozna bolest, najviše se pojavljuje na Sjevernoj zemljinoj polutci, a kao vodena bolest opisana je već 1930-te godine. Prijenos bolesti moguć je preko pitke, bočate i morske vode. Vrste F. novicida i F. philomiragia usko su povezane uz vodeni okoliš, a F. novicida izolirana je samo iz vodene niše kao jedinog rezervoara. Fakultativno-anaerobna, mezofilna Escherichia. coli, kao gram-negativna bakterija u obliku štapića, svrstana je u porodicu Enterobacteriaceae. Najznačajnija vrsta za humanu medicinu je E. coli koja se koristi kao indikator fekalnog zagađenja (FIB) u procjeni kakvoće vode i hrane, a normalno se nalazi u GI-sustavu ljudi i životinja. Cilj istraživanja bio je odrediti kako Escherichia coli utječe na preživljavanje i razmnožavanje Francisella novicida u vodenom okruženju, odnosno pratiti kinetiku rasta i uvidjeti razliku u kvantitativnoj analizi prilikom zajedničke kultivacije bakterija u slanoj i slatkoj vodi. Na preživljavanje bakterija utjecali su nedostatak hrane, temperatura te borba s autohtonom mikrobiotom u moru i jezeru, odnosno različiti biotski i abiotski faktori. Naši rezultati pokazuju da F. novicida preživljava bolje u sterilnom moru u odnosu na nesterilno, a ista je situacija i za slatkovodnu vodu iz jezera Potkoš. Uspoređujući slanu i slatku vodu, bilo u sterilnim ili nesterilnim uzorcima, F. novicida pokazala je da se bolje razmnožava i raste u moru, uzorkovanog iz Riječke luke. Još uvijek nije razjašnjeno preživljava li E. coli bolje u slanoj ili slatkoj vodi. Prema našim rezultatima bakterija bolje preživljava u nesterilnom jezeru u odnosu na nesterilno more, a isto tako bolje preživljava u sterilnim uzorcima u odnosu na nesterilne, što se poklapa i s prijašnjim istraživanjima. F. novicida i E. coli, inkubirane zajedno, i u sterilnom i u nesterilnom moru nemaju međusobni utjecaj na rast i razmnožavanje što može predstavljati različitu nutritivnu potrebu u različitim koncentracijama. F. novicida u sterilnom jezeru nije bilo moguće izbrojati nakon 3 dana inkubacije. Mogući razlozi su grube pogrješke tijekom eksperimentalnog rada ili nemogućnost uočavanja i kvantifikacije kolonija F. novicida zbog prerastanja istih od strane E. coli. Određene genetske malformacije i mehanizme koji bakterijama omogućuju da opstanu u okolišu bez domaćina, posebice u vodenom okruženju, gdje nema velikih zaliha hrane, potrebno je dodatno istražiti za detaljno objašnjenje situacije.
Izvorni jezik
Hrvatski
POVEZANOST RADA
Projekti:
UNIRI-biomed-128
HRZZ-IP-2016-06-9003 - Uloga unutarstaničnog života Francisella tularensis u patogenezi eksperimentalne tularemije (FRANCYCLE) (Šantić, Marina) ( CroRIS)
Profili:
Marina Šantić
(mentor)