Pregled bibliografske jedinice broj: 102707
Progresija bakterijske infekcije iz korijenskog kanala u okolna tkiva na modelu psećih zuba
Progresija bakterijske infekcije iz korijenskog kanala u okolna tkiva na modelu psećih zuba, 2001., magistarski rad, Stomatološki fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 102707 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Progresija bakterijske infekcije iz korijenskog kanala u okolna tkiva na modelu psećih zuba
(Progression of the bacterial infection from the pulp tissue into the surrounding hard dental tissue on the experimental model of dogs teeth)
Autori
Braut, Alen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Stomatološki fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
05.07
Godina
2001
Stranica
86
Mentor
Tamarut, Tomislav
Ključne riječi
apeksni parodontitis; bakterijska infekcija; zubna pulpa; pas; pulpitis; zub
(apical periodontitis; bacterial infections; dental pulp; dog; pulpitis; tooth)
Sažetak
Cilj istraživanja: Ocijeniti dinamiku širenja bakterija iz pulpnog prostora u okolna tvrda zubna tkiva, te tkivo periapeksnog parodonta u prijelaznim stanjima upale pulpe u apeksni parodontitis na modelu psećih zuba. Ispitanici i metode: Infekcija pulpe izazvana je namjerno otvaranjem pulpne komore donjih premolara (četiri korijena) u pasa, te izlaganjem pulpe djelovanju oralne mikrobne flore. vremenska razdoblja trajanja uvođenja infekcije za eksperimentalne skupine iznosila su 20, 35, 50 i 65 dana. Kontrolni zubi bili su mezijalni korijenovi prvih donjih molara koji nisu bili trepanirani. Po isteku eksperimentalnog razdoblja resekcijom mandibule pripremljeni su zubi zajedno sa okolnom čeljusnom kosti, a oblikovani blokovi uklopljeni su u metil-metakrilat (MMA). Od dobivenih blokova izrađeni su histološki rezovi od 5-7&#956 ; m debljine. rezovi su bojani metodom toluidinsko plavo (TB) i bojenjem Brown i Brenn-u. Rezultati: otvaranjem pulpne komore otpočne kolonizacija bakterijama zdravog eksponiranog pulpnog tkiva. Analizom histoloških preparata u prvoj eksperimentalnoj skupini izloženosti dvadeset dana djelovanju infekcije utvrđen je razvoj ireverzibilnog pulpitisa, a periodontni ligament u periapeksu infiltriran je upalnim stanicama. Okolna kost se demineralizira i patološki preoblikuje u periapeksnu leziju kao indirektna posljedica infekcije pulpe u cervikalnoj trećini. Aritmetička sredina ukupne ocjene mikrobilolške prisutnosti (AS-UOMP) iznosila je 5, 3 (4, 9-5, 6) uz raspon vrijednosti 4-6. U drugoj eksperimentalnoj skupini, gdje je AS-UOMP iznosila 4, 6 (3, 9-5, 3) uz raspon od 3-6, gubitak integriteta pulpe u kanalu je opsežniji i progredira u potpunu lizu u četvrtoj eksperimentalnoj skupini s AS-UOMP od 5, 3 (4, 4-6, 1) i rasponom vrijednosti 4-7. Razgradnjom pulpe infekcija napreduje prema vršku korijena i u dentinske kanaliće stijenke kanala, ali se brojnost bakterija značajno ne uvećava (Mann Whitney-ev test, razina p<0, 05). Nakon dominirajuće potpune lize tkiva u četvrtoj eksperimentalnoj skupini, bakterije su prisutne u kanalu, dentinskim kanalićima i u periapeksnoj leziji. Daljnje širenje lezije posljedica je direktnog bakterijskog djelovanja u nastaloj periapeksnoj leziji. Zaključak: Nije izračunata statistički značajna povezanost mikrobiološkog ranga zastupljenosti bakterija u kanalu, dentinskoj stijenci kanala i periapeksnoj leziji i progresije periapeksne lezije. Istraživačka hipoteza nije potvrđena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina
POVEZANOST RADA