Pregled bibliografske jedinice broj: 1027064
Razvoj višekomponentnih kromatografskih metoda za određivanje ostataka pesticida u uzorcima čaja
Razvoj višekomponentnih kromatografskih metoda za određivanje ostataka pesticida u uzorcima čaja, 2018., doktorska disertacija, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1027064 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj višekomponentnih kromatografskih metoda za određivanje ostataka pesticida u uzorcima čaja
(Development of multicomponent chromatographic methods for determination of pesticide residues in tea samples)
Autori
Beneta, Antonija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
06.12
Godina
2018
Stranica
152
Mentor
Mutavdžić Pavlović, Dragana
Ključne riječi
Višekomponentna metoda, pesticidi, čaj i biljne infuzije, plinska kromatografija vezana sa spektrometrijom masa, procjena rizika
(Multicomponent method, pesticides, tea and herbal infusions, gas chromatography - tandem mass spectrometry, risk assessment)
Sažetak
U ovom radu razvijena je metoda za određivanje 300 pesticida u uzorcima čaja i biljnih infuzija modificiranom QuEChERS metodom i plinskom kromatografijom vezanom sa spektrometrijom masa (GC-MS/MS). Razvijena metoda, koja se odlikovala brzinom, jednostavnošću i ekonomičnošću usprkos velikom broju analiziranih pesticida, potvrđena je u skladu s uputama iz dokumenta SANTE/11813/2017 te primjenjena u rutinskom radu. U tu svrhu prvo su optimizirani različiti GC i MS/MS parametri nakon čega se naglasak dao na modifikaciju izvorne QuEChERS metode koja je dizajnirana za uzorke s više od 75 % vode. Ukupno vrijeme trajanja analize tako razvijene metode je 28 minuta uz 0, 6 µL volumena injektiranja. Razvijena metoda je validirana. Za točnu kvantifikaciju upotrijebljene su umjerne krivulje u matici (u rasponu od 10 μg/kg – 250 μg/kg) u svrhu kompenziranja utjecaja matice. Granice kvantitativnosti (LOQ) su u rasponu između 0, 06 μg/kg i 135 μg/kg, a za većinu pesticida LOQ je ispod regulatornih maksimalno dozvoljenih količina. Većina iskorištenja za 10 g/kg je u rasponu od 70-120 % što ukazuje na zadovoljavajuću točnost metode. Validirana metoda primijenjena je u analizi komercijalnih čajeva i biljnih infuzija te je ustanovljena prisutnost klorpirifosa, DEET-a, tebukonazola, terbutilazina, piperonil- butoksida, bifenila, pendimetalina, pirimifos- metila i 4, 4'-DDE-a u više od 100 uzoraka od ukupno 1466 analiziranih realnih uzoraka. Za navedene najčešće dokazane pesticide napravljen je izračun za procjenu rizika na ljudsko zdravlje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
Profili:
Dragana Mutavdžić Pavlović
(mentor)