Pregled bibliografske jedinice broj: 1025298
Kulturološka preplitanja i međusobni odnosi katoličkih i pravoslavnih kršćana u vjerskopolemičkim dijelovima katekizama i molitvenika Antuna Kanižlića
Kulturološka preplitanja i međusobni odnosi katoličkih i pravoslavnih kršćana u vjerskopolemičkim dijelovima katekizama i molitvenika Antuna Kanižlića // Bogoslovlje i duhovni život Karlovačke mitropolije / Vukašinović, Vladimir (ur.).
Beograd, 2019. str. 47-71 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1025298 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kulturološka preplitanja i međusobni odnosi
katoličkih i pravoslavnih kršćana u
vjerskopolemičkim dijelovima katekizama i
molitvenika Antuna Kanižlića
(Cultural Interlacements and relations between
Catholic and orthodox Christians in the
religiopolemic parts of Antun Kanižlić’s
Catechisms and Prayer books)
Autori
Šutalo, Goranka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Bogoslovlje i duhovni život Karlovačke mitropolije
/ Vukašinović, Vladimir - Beograd, 2019, 47-71
Skup
Kulturološka i obrazovna preplitanja i uzajamni odnosi crkava i političkih entiteta centralne i jugoistočne Evrope od 1690. do 1918. godine
Mjesto i datum
Novi Sad, Srbija; Beograd, Srbija, 17.12.2018. - 18.12.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
Antun Kanižlić ; katekizmi ; molitvenici ; vjerskopolemički elementi ; katolici i pravoslavci ; kulturološka (obrazovna) preplitanja ; zrcaljenje polemičkih metoda (Dionisije Novaković, Pavle Nenadović)
(Antun Kanižlić ; catechisms ; prayer books ; religio-polemic elements ; Catholics and Orthodox Christians ; cultural (educational) interlacements ; mirroring of the polemic methods (Dionisije Novaković, Pavle Nenadović))
Sažetak
Slavonski isusovac Antun Kanižlić kao vjerskopolemički pisac istaknuo se ponajprije svojim znanstvenim djelom, teološkom i crkvenopovijesnom raspravom Kamen pravi smutnje velike (Osijek, 1780), izdanom posthumno, paradigmatskome primjeru osamnaestostoljetne isusovačke kontroverzistike na narodnome jeziku. Vjerskopolemički dijelovi, usmjereni prvenstveno prema pravoslavnim kršćanima, pojavljuju se međutim i u dvama katekizmima (Obilato duhovno mliko 1754 ; Mala i svakom potribna bogoslovica 1764) te u dvama molitvenicima (Primogući i sardce nadvladajući uzroci 1760 ; Bogoljubnost molitvena 1766). Iako vjerskopolemički dijelovi navedenih Kanižlićevih katekizama i molitvenika ne pripadaju djelima teološke kontroverzistike u užem smislu, mogu poslužiti kao dobar primjer infiltracije vjerskopolemičke problematike i u djela kojima to nije glavna svrha. Antun Kanižlić tri je godine (1726−1729) slušao teologiju na isusovačkom Sveučilištu u Trnavi koje je svakako imalo snažan utjecaj na književno-teološki rad slavonskog isusovca. Upravo je u sveučilišnoj trnavskoj tiskari Kanižlić i tiskao svoj popularni katekizam Mala i svakom potribna bogoslovica. S obzirom na naslovnu temu, u radu se pozornost također pridaje kulturološkim (i obrazovnim) preplitanjima katolika i pravoslavaca koju zorno ilustrira primjer srpskog književnog povjesničara Milorada Pavića koji uspoređuje naslove Obilato duhovno mliko (1754) Antuna Kanižlića i Apostolsko mleko (1763) Zaharije Orfelina čija srodnost vjerojatno nije sasvim slučajna jer je u oba primjera riječ o katekizmima koji su mogli, kako to navodi Pavić, nastati i kao protureakcije u okviru polemičke književnosti (Pavić 1970: 56). Ta će se preplitanja nastojati ukratko ilustrirati i kroz kraće komparativne osvrte na djela pravoslavnih pisaca ; Epitom (1741) Dionisija Novakovića i Ortodoksos omologiju (1758) Pavla Nenadovića kao primjere “zrcalne veze” između polemičke metode pravoslavnih i katoličkih pisaca.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija, Interdisciplinarne humanističke znanosti