Pregled bibliografske jedinice broj: 1024764
Uljni nanofluidi s kemijski modificiranim ugljikovim nanocijevima
Uljni nanofluidi s kemijski modificiranim ugljikovim nanocijevima // VII. Hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula, Eko-dizajn za kružno gospodarstvo / Vidović, Elvira (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2019. str. 13-13 (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1024764 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uljni nanofluidi s kemijski modificiranim ugljikovim nanocijevima
(Oil based nanofluids with chemically modified carbon nanotubes)
Autori
Gracin, Damjan ; Faraguna, Fabio ; Jukić, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
VII. Hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula, Eko-dizajn za kružno gospodarstvo
/ Vidović, Elvira - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2019, 13-13
ISBN
978-953-6894-70-3
Skup
VII. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula: Eko-dizajn za kružno gospodarstvo
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.09.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
MWCNT ; nanofluid
Sažetak
Nanofluidi su suspenzije nanočestica prosječnog promjera manjeg od 100 nm, u baznom fluidu koji je najčešće voda, ulje ili etilen-glikol. Kao nanočestice u nanofluidima najčešće se upotrebljavaju metali, metalni oksidi ili ugljikove nanocijevi (CNT). U ovisnosti o vrsti i udjelu čestica, nanofluidi uobičajeno mijenjaju toplinsku provodnost baznog fluida, te mogu dati bolja svojstva podmazivanja i smanjenja trošenja materijala u dodiru, te se zato upotrebljavaju u industriji kao mediji za prijenos topline ili maziva. Pri tomu je važno osigurati stabilnost nanofluida tijekom uporabe. Cilj ovog rada je priprava i istraživanje svojstva nanofluida na osnovi sintetskog baznog ulja, polialfaolefina (PAO) s čistim i –COOH modificiranim višestjenčanim ugljikovim nanocijevima uz dodatak polimernih površinski aktivnih tvari (PAT) na osnovi metakrilata. Stabilnost pripravljenih nanofluida ispitana je vizualno i UV-VIS spektrofotometrijom, gdje su snimljeni apsorpcijski spektri uzoraka. Ustanovljena je vrlo dobra stabilnost nanofluida kroz mjesec dana s završnom raspršenosti nanočestica > 90 % za sustave s MWCNT i >70 % za sustave s MWCNT-COOH. Nadalje je ustanovljeno da dodatak nanočestica u koncentracijama od 0, 1 do 1 mas. % ne utječe značajno na reološka svojstva nanofluida i ne uzrokuje značajno povećanje viskoznosti. Svi nanofluidi su pokazali nešto manju toplinsku vodljivost u odnosu na bazno ulje i malo poboljšanje toplinsko-izolatorskih svojstava. Dodatno, istražit će se i maziva svojstva odabranih nanofluida s obje vrste čestica.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb