Pregled bibliografske jedinice broj: 1024725
Polimeri za dostavu lijeka s kontroliranim oslobađanjem
Polimeri za dostavu lijeka s kontroliranim oslobađanjem // VII. Hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula, Eko-dizajn za kružno gospodarstvo / Vidović, Elvira (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2019. str. 7-7 (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1024725 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Polimeri za dostavu lijeka s kontroliranim oslobađanjem
(Polymers for drug delivery applications)
Autori
Banožić, Benjamin ; Faraguna, Fabio ; Jukić, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
VII. Hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula, Eko-dizajn za kružno gospodarstvo
/ Vidović, Elvira - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2019, 7-7
ISBN
978-953-6894-70-3
Skup
VII. hrvatski simpozij o kemiji i tehnologiji makromolekula: Eko-dizajn za kružno gospodarstvo
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 27.09.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
dostava ljekova ; polimer
(Drug delivery ; polymer)
Sažetak
U novije vrijeme primjena polimera u farmaciji usmjerena je najviše na razvoj farmaceutskih oblika s kontroliranim oslobađanjem djelatne tvari koji imaju mogućnost isporuke lijekova kroz dulje razdoblje, dostavu lijeka na točno određeno mjesto te mogućnost prepoznavanja i reagiranja na fiziološke promjene u ljudskom organizmu. U ovom radu provedena je sinteza i karakterizacija kopolimera metil-metakrilata (MMA) i vinil-pirolidona (VP) raznih sastava. Reakcije kopolimerizacije provedene su u šaržnim uvjetima rada pri temperaturi od 95 °C, u otapalu butanolu uz tert-butil-peroksi-2-etilheksanoat kao inicijator. Karakterizacija kopolimera provedena je sljedećim metodama: GPC kromatografijom na propusnom gelu (GPC/SEC), diferencijalnom pretražnom kalorimetrijom (DSC), infracrvenom spektroskopijom s Fourierovom transformacijom (FTIR) te termogravimetrijskom analizom (TGA). Nakon sinteze i karakterizacije, provedena je priprema otopina MMA-VP kopolimera u svrhu oblaganja djelatne tvari koji bi kasnije služile za razvoj farmaceutskih oblika s kontroliranim oslobađanjem lijeka kroz dulje razdoblje, dostavu lijeka na određeno mjesto te mogućnost prepoznavanja i reagiranja na fiziološke promjene u ljudskom organizmu. Dobiveni kopolimeri otopljeni su u acetonu zajedno s djelatnom tvari. Otopine su zatim prelivene u petrijeve zdjelice u kojima se nalazila voda. Dobivene su otopine koje se razlikuju po stabilnosti (slika 1).Rezultati pokazuju da se smanjenjem udjela MMA u kopolimeru povećava njegova mješljivost (podnošljivost) sa smjesom aceton/voda. Rezultat je očekivan, budući da je vinilpirolidon topljiv u vodi, pa povećanje njegova udjela doprinosi homogenosti i stabilnosti otopina. Takve stabilne otopine polimera prikladne su za oblikovanje lijekova i oblaganje djelatne tvari uz uvjet da su polimeri biopodnošljivi i biorazgradivi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb