Pregled bibliografske jedinice broj: 1024406
Priprema i karakterizacija elektroispredenih nosača za regeneraciju kože i oka.
Priprema i karakterizacija elektroispredenih nosača za regeneraciju kože i oka., 2019., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1024406 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Priprema i karakterizacija elektroispredenih nosača za regeneraciju kože i oka.
(Preparation and characterization of elektrospinning scaffolds for skin and eye regeneration.)
Autori
Štos, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
24.09
Godina
2019
Stranica
44
Mentor
Govorčin Bajsić, Emi
Neposredni voditelj
Zdraveva, Emilija
Ključne riječi
elektroispredanje ; tkivno inženjerstvo ; polikaprolakton ; fibroin svile ; titanijev dioksid
(electrospinning ; tissue engineering ; polycaprolactone ; silk fibroin ; Titanium dioxide)
Sažetak
Elektroispredanje je postupak proizvodnje nanovlakana pomoću elektrostatskih sila. Ljudsko tkivo sklono je oštećenju. Manje rane, ogrebotine i iščašenja, pa čak i blaži lomovi kostiju lako zarastaju. Problem su potpuno oštećeni organi koji gube funkciju, kao i veliki lomovi kostiju. U rješavanju ovog problema pomaže tkivno inženjerstvo. Tkivno inženjerstvo i proizvodnja funkcionalnih tkiva i organa dio su modernih biomedicinskih istraživanja i primjena. U tkivnom inženjerstvu stanice se zasijavaju u/na biomaterijale prije transplantacije. Ti materijali zatim služe kao privremeni nosači koji unaprjeđuju reorganizaciju stanica za formiranje funkcionalnog tkiva. Nosači su napravljeni od biokompatibilnih i/ili biorazgradljivih materijala. U zadnje vrijeme koriste se biorazgradljivi vlaknasti polimeri kao matrice za uzgoj i rast različitih tkivnih stanica. Posebice, nosači dobiveni elektroispredanjem poli(ε-kaprolaktona) (PCL-a) pokazuju dobar potencijal kao nosači tkiva za regeneraciju kože. U ovom radu postupkom elektroispredanja pripremljena su nosač od čistog PCL-a te nosači PCL-a u kombinaciji s fibroinom svile (FS) (18% PCL+50% FS), antibiotikom Cefuroximom (18 % PCL+25 % CFU) i nosači 18% PCL+50% FS uz dodatak 0, 5 mas% mikro i nano TiO2. Istražen je utjecaj FS, CFU i TiO2 na morfološku stukturu, viskoelastična svojstva i hidrofobnost elektroispredenih vlaknastih nosača elektronskim pretražnim mikroskopom (SEM) , dinamičko mehaničkom analizom (DMA) te određivanjem kontaktnog kuta.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Tekstilna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-6878 - Ciljana izrada prototipa vlaknastog nosača za uzgoj tkivnih stanica kombiniranim elektroispredanjem (COMBOELECTROSPUN) (Mijović, Budimir) ( CroRIS)
Ustanove:
Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb,
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb