Pregled bibliografske jedinice broj: 1024387
Dinamičko mehanička svojstva PCL/fibroin svile elektroispredenih nosača za regeneraciju oka.
Dinamičko mehanička svojstva PCL/fibroin svile elektroispredenih nosača za regeneraciju oka., 2019., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1024387 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dinamičko mehanička svojstva PCL/fibroin svile elektroispredenih nosača za regeneraciju oka.
(Dynamic mechanical properties of PCL/silk fibroin elektrospinning scaffolds for eye regeneration.)
Autori
Milčić, Ela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
26.09
Godina
2019
Stranica
41
Mentor
Govorčin Bajsić, Emi
Neposredni voditelj
Zdraveva, Emilija
Ključne riječi
biomaterijali, tkivno inženjerstvo, elektroispredanje, polikaprolakton, fibroin svile
(biomaterials, tissue engineering, electrospinning, polycaprolactone, silk fibroin)
Sažetak
Brojna istraživanja te nova saznanja o materijalima i njihovoj biokompatibilnosti s tkivima potaknula su razvoj tkivnog inženjerstva, što je posljedično dovelo do napretka u regenerativnoj medicini i liječenju pacijenata. Svrha tkivnog inženjerstva je obnova građe i funkcije oštećenih i bolesnih tkiva te olakšanje procesa liječenja za pacijente. Biomaterijali koji se pritom koriste trebaju biti biokompatibilni, biorazgradljivi i netoksični. Fibroin svile je materijal koji se dugi niz godina koristi u biomedicini i pokazuje brojna pozitivna svojstva kao što su dobra mehanička svojstva, biokompatibilnost i biorazgradljivost. Cilj ovog rada je priprema elektroispredenih nosača na osnovi polikaprolaktona (PCL) i različitih udjela fibroina svile (FS) postupkom elektroispredanja. Ispitan je utjecaj FS na strukturu, dinamičko-mehanička svojstva te toplinska svojstva elektroispredenih nosača pomoću infracrvene spektroskopije (FTIR-ATR), dinamičko mehaničke analize (DMA) i termogravimetrijske analize (TGA). Uzorci su podvrgnuti i određivanju mehaničkih svojstava pomoću kidalice. Dobiveni rezultati DMA analize pokazuju da porastom udjela FS dolazi do smanjenja vrijednosti modula gubitka, E'' te povećanja vrijednosti staklišta, Tg. Toplinska stabilnost elektroispredenih nosača određena TGA analizom smanjuje se porastom udjela FS. Dobiveni FTIR spektri pokazuju da je FS uspješno ugrađen u elektroispredeni PCL vlaknasti nosač. Mjerenje mehaničkih svojstava pokazuje da se prekidna čvrstoća smanjuje porastom udjela FS u elektroispredenim nosačima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Tekstilna tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2016-06-6878 - Ciljana izrada prototipa vlaknastog nosača za uzgoj tkivnih stanica kombiniranim elektroispredanjem (COMBOELECTROSPUN) (Mijović, Budimir) ( CroRIS)
Ustanove:
Tekstilno-tehnološki fakultet, Zagreb,
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb