Pregled bibliografske jedinice broj: 1023488
Postmoderna u raljama (post)socijalizma: kontinuitet popularne kulture u opusu Dubravke Ugrešić
Postmoderna u raljama (post)socijalizma: kontinuitet popularne kulture u opusu Dubravke Ugrešić // Jezik književnosti, znanosti i medija. Zbornik radova sa znanstvenog skupa u povodu 80. rođendana akademika Milivoja Solara / Kolar, Mario ; Tkalec, Gordana ; Kovač, Zvonko (ur.).
Koprivnica: Sveučilište Sjever, 2018. str. 211-221 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1023488 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Postmoderna u raljama (post)socijalizma: kontinuitet popularne kulture u opusu Dubravke Ugrešić
(Postmodernism in the Jaws of (Post)Socialism: The Continuity of Popular Culture in the Works of Dubravka Ugrešić)
Autori
Dakić, Mirela
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Jezik književnosti, znanosti i medija. Zbornik radova sa znanstvenog skupa u povodu 80. rođendana akademika Milivoja Solara
/ Kolar, Mario ; Tkalec, Gordana ; Kovač, Zvonko - Koprivnica : Sveučilište Sjever, 2018, 211-221
ISBN
978-953-7809-67-6
Skup
Znanstveni susreti na Sjeveru - Međunarodni znanstveni skup povodom 80. rođendana akademika Milivoja Solara : Jezik književnosti, znanosti i medija
Mjesto i datum
Koprivnica, Hrvatska, 21.10.2016. - 22.10.2016
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
popularna kultura, otpor, postmodernistička proza, sjećanje, postsocijalizam
(popular culture, resistance, postmodernist prose, memory, postsocialism)
Sažetak
Polazeći od pretpostavki o prijelomu koji se u prozi Dubravke Ugrešić dogodio početkom 90-ih, rad razmatra popularnu kulturu kao jedan od aspekata kontinuiteta u autoričinu opusu. Dok je u zbirci priča "Poza za prozu" funkcija dijaloga s njom narušavanje granica između visoke i popularne kulture, roman "Štefica Cvek u raljama života" tu tendenciju nastavlja uz artikulaciju specifičnih modusa otpora ženske popularne kulture ekonomskoj krizi 80-ih. "Forsiranje romana reke" u postmodernističkome okviru uvodi nove teme, kojima će se autorica baviti i u svojim kasnijim djelima, te funkciju popularne kulture kao uporišta izravne kritike aktualnoga društvenog konteksta. U artikulaciji sjećanja subverzivnih u odnosu na "kulturu laži" ta će se funkcija oblikovati i u romanima "Muzej bezuvjetne predaje" i "Ministarstvo boli". Pitanja o (ne)mogućnostima otpora u kontekstu postsocijalizma i tržišne kulturne logike autorica će postaviti u esejima u kojima dijalog s popularnom kulturom nastavlja iznova promišljajući probleme kojima se bavila u svojoj postmodernističkoj prozi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Književnost