Pregled bibliografske jedinice broj: 1022886
Karakterizacija ZW-1 ultrafiltracijske membrane i primjena u obradi otpadne vode
Karakterizacija ZW-1 ultrafiltracijske membrane i primjena u obradi otpadne vode, 2019., diplomski rad, diplomski, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb
CROSBI ID: 1022886 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Karakterizacija ZW-1 ultrafiltracijske membrane i
primjena u obradi otpadne vode
(Characterization of ZW-1 ultrafiltration membrane
and application in wastewater treatmemt)
Autori
Barišić, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije
Mjesto
Zagreb
Datum
26.09
Godina
2019
Stranica
44
Mentor
Dolar, Davor
Neposredni voditelj
Racar, Marko
Ključne riječi
ultrafiltracija, šuplja vlakna, karakterizacija, MWCO, komunalna otpadna voda
(ultrafiltration, hollow fiber, characterization, MWCO, municipal wastewater)
Sažetak
S povećanjem broja stanovništva i klimatskim promjenama raste i potreba za čistom vodom. Imajući to u vidu, potreban je sveobuhvatan i odgovoran pristup prema upravljanju dostupnim vodnim resursima. U tome mogu pomoći napredne tehnike obrade vode u koje spadaju membranske tehnologije. Cilj ovog rada je karakterizacija ultrafiltracijskog membranskog modula ZW-1 i njegova primjena u obradi realnog uzorka komunalne otpadne vode (KOV). Karakterizacija je provedena metodom određivanja MWCO pomoću standardnih otopina polietilen glikola i polietilen oksida s molekulskim masama u rasponu od 20 do 600 kDa. Da bi neku molekulsku masu definirali kao MWCO, koeficijent retencije R morao je biti najmanje 90 % za ispitivani parametar ukupnog ugljika (TC). Početni fluksevi pri kojima su se odvijale analize iznosili su 10, 20 i 40 L m-2 h-1. Također, gledao se utjecaj pH otopine (5, 7 i 9) na koeficijent retencije i pad fluksa. Kod obrade realnog uzorka KOV-a analizirali su se parametri pH, mutnoće, provodnosti, kemijske potrošnje kisika i ukupnog, anorganskog i organskog ugljika. Rezultati su pokazali da je MWCO za ispitivani membranski modul približno 300 kDa. Za tu molekulsku masu, jedino je pri fluksu od 10 L m-2 h-1 postignuta zadovoljavajuća vrijednost koeficijenta retencije 90 %. S povećanjem početnog fluksa J dolazi do pada koeficijenta R. Također, s povećanjem molekulske mase standardne otopine PEG/PEO dolazi do većeg zadržavanja membrane odnosno povećanja koeficijenta R. Za ispitivane standardne otopine PEG i PEO, bolji rezultati postignuti su s pH 5 i 9 nego pri pH 7. Pri obradi KOV-a došlo je do potpunog smanjenja mutnoće i KPK koja je smanjena preko 70 %. Sadržaj organskih tvari izražen preko TC, IC i DOC pokazao je koeficijent retencije R veći od 0 samo pri najmanjem početnom fluksu od 10 L m-2 h- 1 gdje je iznosio 10, 8 %. pH je ostao u neutralnom području, a provodnost bi blago pala s vrijednosti od oko 870 μS cm-1 na vrijednosti oko 840 μS cm-1.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemija, Kemijsko inženjerstvo, Interdisciplinarne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-PKP-2016-06-8522 - Izravna oporaba komunalne otpadne vode za navodnjavanje membranskim tehnologijama (ReHOHMem) (Dolar, Davor, HRZZ - 2016-06) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb