Pregled bibliografske jedinice broj: 1022200
Kolektivno pamćenje i uloga muzeja: Jasenovac pred izazovima sjećanja i pamćenja
Kolektivno pamćenje i uloga muzeja: Jasenovac pred izazovima sjećanja i pamćenja // Druga poslijediplomska sociooška konferencija
Zagreb, Hrvatska, 2013. str. 1-1 (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1022200 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Kolektivno pamćenje i uloga muzeja: Jasenovac pred izazovima sjećanja i pamćenja
(Collective memory and the Role of Museum: Jasenovac in front of Challenges of Memory)
Autori
Benčić, Andriana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Skup
Druga poslijediplomska sociooška konferencija
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 09.05.2013. - 10.05.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
kolektivno pamćenje, identitet, Memorijalni muzej Spomen područja Jasenovac, projekt Kako prezentirati traumu bez daljnjeg traumatiziranja?
(collective memory, identity, Jasenovac Memorial Site, research project How to represent trauma without further traumatization?)
Sažetak
U suvremenom društvu triangulacija kritičkog sagledavanje kolektivnog pamćenja ratova i sukoba počiva na razmatranju istih (1) kao traumatskih povijesnih događaja ; (2) kao recentnih političkih problema i fenomena u još uvijek tekućem procesu stvaranja nacionalnih i transnacionalnih identiteta ; i (3) kao interdisciplinarnih istraživačkih tema u kojima je sociologija počela zauzimati važno mjesto. U vidu navedenoga, kolektivno pamćenje označeno je novim metapojmom znanstvenog diskursa u posljednjih dvadeset godina. Mehanizmi stvaranja i prenošenja kolektivnog sjećanja na sukobe u Zapadnoj i Istočnoj Europi spadaju među najintrigantnija istraživačka pitanja. Ta se pitanja vežu uz politiku identiteta i odnos spram Drugoga, gdje uključivanje ili isključivanje pojedinih ˝prijepornih˝ aspekata prošlosti u naše nacionalne i internacionalne narative postaje izrazito kompleksno. Uz Domovinski rat (1991-1995), konc. logor u Jasenovcu (1941-1945) predstavlja jedno od najkontroverznijih stradanja u hrvatskoj nacionalnoj povijesti. Memorijalni muzej Spomen područja Jasenovac u hrvatskom kontekstu ima osobitu važnost ne samo po opsegu stradanja, već i po važnosti koju igra u kolektivnom sjećanju našeg naroda i susjednih naroda. ˝Jasenovac˝ je dugo godina bio poprište nacionalnih sukoba i pripisivanja. Stoga se moramo opravdano pitati na koji način on može postati mjesto pomirenja, odnosno izgradnje sjećanja na prošlu patnju koja će biti poticaj za proširenje solidarnosti i empatije. U ovoj će prezentaciji biti izloženi prvi rezultati anketnog istraživanja jasenovačkog projekta Kako prezentirati traumu bez daljnjeg traumatiziranja? Interdisciplinarni projekt u cjelini usredotočen je na nekoliko blisko povezanih tema: povijesne traumatske događaje, njihovu recepciju u kolektivnom pamćenju, njihovu reprezentaciju i naposljetku, njihov utjecaj na društvenu koheziju i mogućnost pomirenja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija