Pregled bibliografske jedinice broj: 1021304
Šume hrasta kitnjaka i običnog graba (Epimedio- Carpinetum betuli /Horvat 1938/ Borhidi 1963) na slavonskom gorju
Šume hrasta kitnjaka i običnog graba (Epimedio- Carpinetum betuli /Horvat 1938/ Borhidi 1963) na slavonskom gorju, 2019., diplomski rad, diplomski, Šumarski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1021304 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Šume hrasta kitnjaka i običnog graba (Epimedio- Carpinetum betuli /Horvat 1938/ Borhidi 1963) na slavonskom gorju
(The forest of sessile oak and common hornbeam (EpimedioCarpinetum betuli /Horvat 1938/ Borhidi1963) in the mountains of Slavonia)
Autori
Matošević, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Šumarski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
20.09
Godina
2019
Stranica
38
Mentor
Baričević, Dario
Ključne riječi
Šume hrasta kitnjaka i običnog graba, Epimedio-Carpinetum betuli, slavonsko gorje, Papuk, Krndija
(The forests of sessile oak and common hornbeam, Epimedio-Carpinetum betuli, mountains of Slavonia, Papuk, Krndija)
Sažetak
Slavonsko gorje karakterizira velika biološka raznolikost koja je rezultat raznolikih biljnih vrsta i zajednica čemu najviše pridonosi biogeografski položaj. Ovaj rad se bavi fitocenološkim istraživanjem zajednice ilirskih šuma hrasta kitnjaka i običnog graba, zajednice koja je rasprostranjena u kontinentalnom brežuljkastom području Republike Hrvatske. U radu je uz analizu već snimljenih sastojina s Babje i Požeške gore (Baričević 2002) i Dilja (Škvorc 2006), izvršeno vlastito fitocenološko snimanje od deset snimaka na području Papuka i Krndije. Međusobna usporedba snimaka se obavila recentnim statističkim metodama: klasterskom analizom (Complete linkage) i multidimenzionalnim skaliranjem. Usporedbom s ostalim snimcima sa slavonskog gorja potvrđeno je da se na deset snimaka istraživanog područja radi o ilirskim šumama hrasta kitnjaka i običnoga graba (Epimedio-Carpinetum betuli /Horvat 1938/ Borhidi 1963) i to o subasocijaciji caricetosum pilosae. Također je potvrđeno da je na istraživanom području Papuka i Krndije manji udio ilirskih vrsta, nego na ostatku slavonskog gorja (Požeška i Babja gora, Dilj gora). Obavljeno fitocenološko istraživanje donosi nove spoznaje o kitnjakovograbovim šumama kako na istraživanome području tako i na cijelokupnom arealu pridolaska.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Šumarstvo