Pregled bibliografske jedinice broj: 1021096
Leksičko obilježje predočivosti u mentalnome leksikonu osoba s afazijom
Leksičko obilježje predočivosti u mentalnome leksikonu osoba s afazijom // 8. znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem Istraživanja govora (knjiga sažetaka)
Zagreb, Hrvatska, 2013. str. 47-48 (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1021096 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Leksičko obilježje predočivosti u mentalnome leksikonu osoba s afazijom
(The lexical feature of imageability in the mental lexicon of people with aphasia)
Autori
Čolović, Nina ; Rosandić, Dorotea ; Biočina, Zdravka ; Feldman, Eva ; Jelovac, Tara ; Masnikosa, Irina ; Erdeljac, Vlasta i Willer‐ Gold, Jana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
8. znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem Istraživanja govora (knjiga sažetaka)
/ - , 2013, 47-48
Skup
8. znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem Istraživanja govora
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 05.12.2013. - 07.12.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
predočivost ; semantika ; jezično procesiranje
(imageability ; semantics ; language processing)
Sažetak
Leksičko obilježje predočivosti semantička je kategorija riječi koja se odnosi na veći ili manji stupanj zamislivosti ili slikovitosti leksema. Predočivost podrazumijeva mogućnost oblikovanja vizualne ili auditivne mentalne slike riječi pri čemu su visoko predočive riječi lakše zamislive i odgovara im relativno jasna mentalna slika, dok su nisko predočive riječi teže zamislive i apstraktnije. U ovome radu iznijet ćemo rezultate istraživanja leksičkoga procesiranja izgovorene i napisane riječi s obzirom na svojstvo predočivosti koje je provedeno na uzorku od 25 osoba s afazijom te na 21 sudioniku kontrolne skupine. Cilj je istraživanja ispitati postoji li značajna razlika u semantičkome procesiranju visoko i nisko predočivih riječi kod osoba s afazijom u odnosu prema sudionicima kontrolne skupine u uvjetima vizualnoga ili auditivnoga prezentiranja riječi-stimulusa. Istraživanje je zasnovano na pretpostavci da će se kod osoba s afazijom pokazati veća razlika unutar procesiranja visoko i nisko predočivih riječi od razlike između visoko i nisko predočivih riječi kod sudionika kontrolne skupine pri čemu će se manja uspješnost pojaviti u procesiranju nisko predočivih riječi. Istraživanje je provedeno korištenjem triju testova kojima se preispituje procesiranje leksičkoga obilježja predočivosti: Procjena auditivne sinonimije, Procjena pisane sinonimije i Test semantičkih asocijacija. Riječ je o testovima preuzetim iz baterije testova PALPA (Psycholinguistic Assessments of Language Processing in Aphasia, Kay i dr., 1992) koji su prevedeni na hrvatski jezik te prilagođeni hrvatskim govornicima. Rezultati prvih dvaju testova bit će protumačeni u odnosu prema rezultatima testa semantičkih asocijacija. Provest će se kvantitativna (statistička) i kvalitativna (jezična – semantička) analiza rezultata. Modalitet u kojem je riječ predstavljena potaknut će različite mentalne putove obrade jezičnih podataka, što će se u ovome radu protumačiti na modularnome mentalnom modelu na kojemu se temelje PALPA testovi. Poteškoće u prepoznavanju nisko predočivih riječi uzrokovane su otežanim pronalaženjem odgovarajuće semantičke reprezentacije u mentalnom leksikonu govornika, a ovim će se radom preispitati koliki je utjecaj obilježja apstraktnosti riječi na njezino prepoznavanje te će se istražiti kako je svojstvo predočivosti uključeno u procesiranje značenja u mentalnome leksikonu.
Izvorni jezik
Hrvatski