Pregled bibliografske jedinice broj: 1020265
Odnos organizacije radnog vremena roditelja s kvalitetom spavanja i dnevnim funkcioniranjem adolescenata „smjenaša“
Odnos organizacije radnog vremena roditelja s kvalitetom spavanja i dnevnim funkcioniranjem adolescenata „smjenaša“ // Knjiga sažetaka Prvog međunarodnog znanstveno-stručnog skupa Odjela za psihologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta "Zaštita i promicanje dobrobiti djece, mladih i obitelji"
Zagreb, Hrvatska, 2017. str. 70-70 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1020265 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odnos organizacije radnog vremena roditelja s kvalitetom spavanja i dnevnim funkcioniranjem adolescenata „smjenaša“
(The relationship between parents' working time and sleep quality and daytime functioning of "shift-working" adolescents)
Autori
Košćec Bjelajac, Adrijana ; Ross, Biserka ; Bakotić, Marija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka Prvog međunarodnog znanstveno-stručnog skupa Odjela za psihologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta "Zaštita i promicanje dobrobiti djece, mladih i obitelji"
/ - , 2017, 70-70
Skup
Prvi međunarodni znanstveno-stručni skup Odjela za psihologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 07.12.2017. - 08.12.2017
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
smjenski rad, spavanje, pospanost, depresivnost
(shift-work, sleep, sleepiness, depressiveness)
Sažetak
Obiteljske interakcije u velikoj su mjeri ograničene vremenom koje članovi obitelji provode zajedno. Najznačajniji vanjski čimbenik koji određuje organizaciju 24-satnog dana je radno vrijeme zaposlenih roditelja i početak nastave školske djece. Oko četvrtine radnika u zemljama europske unije uključeno je u neki oblik smjenskog rada. Zbog specifičnosti organizacije nastave u smjenama u velikom broju osnovnih i srednjih škola u hrvatskom društvenom kontekstu nailazimo na fenomen cijelih obitelji „smjenaša“. Istraživanja su pokazala da nestandardni oblici radnog vremena roditelja mogu predstavljati faktor rizika za tjelesno i psihičko zdravlje djece i adolescenata. Spavanje neodgovarajućeg trajanja i kvalitete u adolescenciji može biti povezano s različitim negativnim ishodima poput povećane dnevne pospanosti, slabijeg školskog uspjeha, povećanog rizika od nesreća i ozljeda, prekomjerne tjelesne težine, zlouporabe droga, delinkventnog ponašanja ili povišene razine depresivnosti i anksioznosti. Ovim smo istraživanjem željeli ispitati odnos između roditeljske uključenosti u smjenski rad i kvalitete spavanja i dnevnog funkcioniranja adolescenata koji pohađaju nastavu u smjenama. Ispitivanjem je obuhvaćeno 1368 zagrebačkih adolescenata (52% djevojaka) u dobi od 11-18 godina, koji su pohađali nastavu s tjednom izmjenom jutarnje i poslijepodnevne smjene te živjeli s oba zaposlena roditelja, pri čemu su jedan, oba ili nijedan roditelj bili smjenski radnici. Rezultati su pokazali da se različiti pokazatelji kvalitete spavanja adolescenata nisu razlikovali ovisno o uključenosti roditelja u smjenski rad. Uključenost oba roditelja u smjenski rad bila je povezana s većom razinom depresivnosti kod mlađih i starijih adolescenata u odnosu na adolescente čiji jedan ili oba roditelji nisu radili u smjenama. Nadalje, stariji adolescenti čiji su jedan ili oba roditelja bili smjenski radnici pokazivali su veću razinu pospanosti od srednjoškolaca čiji roditelji nisu radili u smjenama. Pospanost se općenito pokazala najboljim prediktorom depresivnog raspoloženja, međutim, nije isključila doprinos organizacije radnog vremena roditelja u predviđanju depresivnog raspoloženja adolescenata „smjenaša“.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb