Pregled bibliografske jedinice broj: 1019066
Mišljenje i znanje studenata sestrinstva o molekularnim testovima za prenatalnu dijagnostiku kromosomskih abnormalnosti
Mišljenje i znanje studenata sestrinstva o molekularnim testovima za prenatalnu dijagnostiku kromosomskih abnormalnosti, 2019., diplomski rad, diplomski, Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek, Hrvatska
CROSBI ID: 1019066 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Mišljenje i znanje studenata sestrinstva o molekularnim testovima za prenatalnu dijagnostiku kromosomskih abnormalnosti
(Opinion and knowledge of nursing students on molecular tests for prenatal diagnosis of chromosomal abnormalities)
Autori
Radulović, Roberta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo
Mjesto
Osijek, Hrvatska
Datum
27.09
Godina
2019
Stranica
59
Mentor
Vuletić, Suzana
Ključne riječi
invazivne metode, kromosomske abnormalnosti, neinvazivne metode, prenatalna dijagnostika
(invasive methods, chromosomal abnormalities, noninvasive methods, prenatal diagnostics)
Sažetak
Ciljevi istraživanja: Utvrditi mišljenje i znanje ispitanika o molekularnim testovima za prenatalnu dijagnostiku kromosomskih abnormalnosti s obzirom na spol, dob, stupanj obrazovanja, bračni i radni status. Nacrt studije: Studija je ustrojena kao presječno istraživanje. Ispitanici i metode: U istraživanje su uključeni studenti svih godina integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija Sestrinstva u Osijeku čija su mišljenja i znanja prikupljena putem samostalno konstruiranog anketnog upitnika u razdoblju od 6. travnja do 28. travnja 2019. u prostorima Fakulteta za dentalnu medicinu i zdravstvo Osijek. Rezultati: U istraživanje je uključen 121 ispitanik. Ženama su poznatiji Downov i Turnerov sindrom dok su muškarcima više poznatiji Downov i Patauov sindrom. Žene smatraju da bi svaka trudnica trebala napraviti test kombiniranog probira. Ispitanici sa završenom osnovnom školom ne bi se odlučili za neke od prethodnih testova te smatraju kako se testovi ne bi trebali sufinancirati od strane HZZO-a. Ispitanicima sa završenom srednjom školom, višom ili magisterijem želja za roditeljstvom ne bi bila presudna da zadrže dijete. Ispitanici sa završenim magisterijem odlučili bi se za okončanje trudnoće nakon pozitivnog testa. Oženjeni/udani ispitanici smatraju kako je edukacija svake trudnice o mogućim testovima u trudnoći samo dodatan stres. Nezaposleni ispitanici bi se savjetovali kakvu skrb bi imalo dijete s posebnim potrebama nakon pozitivnog nalaza. Zaključak: Ženama i muškarcima je podjednako poznatiji Downov sindrom u usporedbi s ostalima. Rastom stupnja obrazovanja povećava se i želja za podvrgavanjem prenatalnoj dijagnostici te se isto tako smanjuje želja za održavanjem trudnoće nakon dobivenog patološkog nalaza.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti, Interdisciplinarne društvene znanosti, Integrativna bioetika (prirodne, tehničke, biomedicina i zdravstvo, biotehničke, društvene, humanističke znanosti)
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Katolički bogoslovni fakultet, Đakovo,
Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Osijek
Profili:
Suzana Vuletić
(mentor)