Pregled bibliografske jedinice broj: 1018719
Psihoedukativne grupe za podršku za oboljele od sindroma iritabilnog crijeva
Psihoedukativne grupe za podršku za oboljele od sindroma iritabilnog crijeva // Knjiga sažetaka, 24. godišnja konferencija hrvatskih psihologa / Pokrajac-Bulian, Alessandra ; Miletić, Irena ; Juretić, Jasminka ; Lopižić, Josip (ur.).
Jasrebarsko: Naklada Slap, 2016. str. 327-327 (radionica, međunarodna recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1018719 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Psihoedukativne grupe za podršku za oboljele od
sindroma iritabilnog crijeva
(Psychoeducational groups for irritable bowel
syndrome patients)
Autori
Pletikosić Tončić, Sanda
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Knjiga sažetaka, 24. godišnja konferencija hrvatskih psihologa
/ Pokrajac-Bulian, Alessandra ; Miletić, Irena ; Juretić, Jasminka ; Lopižić, Josip - Jasrebarsko : Naklada Slap, 2016, 327-327
ISBN
978-953-55079-5-6
Skup
24. godišnja konferencija hrvatskih psihologa
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 09.11.2016. - 12.11.2016
Vrsta sudjelovanja
Radionica
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
sindrom iritabilnog crijeva, psihoedukativne grupe za podršku, kvaliteta života
(irritable bowel syndrome, psychoeducational support groups, quality of life)
Sažetak
Sindrom iritabilnoga crijeva jedan je od najčešćih funkcionalnih gastrointestinalnih poremećaja, čija kronična priroda može narušiti različite aspekte svakodnevnog funkcioniranja oboljelih osoba, od obiteljskih i romantičnih odnosa do izvršavanja radnih obaveza. Oboljele osobe često izvještavaju o nerazumijevanju okoline za poteškoće koje doživljavaju, što uključuje i njihovu interakciju sa zdravstvenim djelatnicima, a smatraju se i nedovoljno informiranima o svom stanju. Različite edukativne intervencije koriste se u radu s oboljelima u svrhu pružanja informacija o patofiziologiji, liječničkim pretragama i lijekovima, uzrocima i posljedicama poremećaja, i slično. Grupe za podršku općenito se pokazuju korisnima za osobe koje se suočavaju s kroničnom bolešću, a neki od njihovih pozitivnih učinaka su i smanjenje simptoma te poboljšanje kvalitete života. Stoga ne čudi da psihoedukativne grupe za podršku, koje kombiniraju informiranje o relevantnim temama s podrškom grupe kroz nekoliko tjedana zajedničkih rasprava i dijeljenja iskustava, mogu imati brojne pozitivne učinke. U sklopu ove radionice bit će prikazan protokol psihoedukativne grupe za oboljele od sindroma iritabilnog crijeva koji su razvili Payne i Blanchard (2001), uz dodatne materijale izrađene u svrhu edukacije o specifičnim temama. Sudionici će imati priliku aktivno sudjelovati u demonstracijama nekih aspekata protokola, a bit će prezentirana i iskustva rada s jednom grupom oboljelih od sindroma iritabilnoga crijeva.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija