Pregled bibliografske jedinice broj: 1018307
Razvoj otoka Mljeta u 19. stoljeću. Goveđari i Babino Polje prema katastru Franje I. Svezak 1
Razvoj otoka Mljeta u 19. stoljeću. Goveđari i Babino Polje prema katastru Franje I. Svezak 1. Zagreb : Dubrovnik: Zavod za povijesne znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Dubrovniku, 2018 (monografija)
CROSBI ID: 1018307 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj otoka Mljeta u 19. stoljeću. Goveđari i Babino Polje prema katastru Franje I. Svezak 1
(The development of the island of Mljet in the 19th century. Goveđari and Babino Polje according to the cadastre of Francis I)
Autori
Gjurašić, Marija
Ostali urednici
Vekarić, Nenad
Vrsta, podvrsta i kategorija knjige
Autorske knjige, monografija, znanstvena
Izdavač
Zavod za povijesne znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Dubrovniku
Grad
Zagreb : Dubrovnik
Godina
2018
Stranica
228
ISBN
978-953-347-200-3
ISSN
1330-075X
Ključne riječi
otok Mljet ; katastar ; povijest stanovništva ; demografija ; obiteljske strukture, rodovi Mljeta, nasljedno-vlasnički odnosi, agrarni odnosi ; ruralna ekonomija ; antroponomastika ; toponomastika
(the island of Mljet ; cadastre ; history of the population ; demographics, family structures, the genera of Mljet, hereditary-proprietary relations, agrarian relations ; rural economics ; anthroponomastics ; toponomastics)
Sažetak
Na temelju Stabilnoga katastra Franje I. u radu se istražilo demografsku, socijalno-gospodarsku i agrarnu povijest Mljeta u 19. stoljeću. Istraženo je svih šest katastarskih općina na otoku (Goveđari, Blato, Babino Polje, Prožura, Maranovići i Korita), za koje su analizirani podaci iz pripadajućih katastarskih operata (iz 1840/1841) i upisnika zgrada (iz 1837). Težište je istraživanja na k. o. Babino Polje, kao najvećoj, i k. o. Goveđari, kao najmlađoj mljetskoj općini. Za k. o. Babino Polje analiziran je i Upisnik zemljišta iz 1837. godine, a sporadično se služilo i katastarskim podacima iz 1851, 1876. i 1881. godine. Za potrebe istraživanja obavljena je i ubikacija brojnih katastarskih čestica po svim općinama, a također su intervjuirani brojni lokalni stanovnici. Posebno su istraživani imovinsko-pravni odnosi i socijalna struktura na otoku u 19. stoljeću. Dodatna pomoćna vrela, kao što su popisi stanja duša i kućanstava u župi Babino Polje nastala oko 1860. i 1910. godine, nekoliko oporuka osoba koje su evidentirane u babinopoljskom katastru ili njihovih predaka, kmetski i kolonatski ugovori i slično, upotpunili su i zaokružili istraživanje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Demografija, Povijest
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište u Dubrovniku