Pregled bibliografske jedinice broj: 1016399
PRAVNO UREĐENJE PRUŽANJA USLUGA U NAUTIČKOM TURIZMU U HRVATSKIM LUKAMA DE LEGE LATA I PRIJEDLOZI DE LEGE FERENDA
PRAVNO UREĐENJE PRUŽANJA USLUGA U NAUTIČKOM TURIZMU U HRVATSKIM LUKAMA DE LEGE LATA I PRIJEDLOZI DE LEGE FERENDA // Novi pravni režim za marine / Barbić, Jakša ; Padovan, Adriana Vincenca ; Skorupan Wolff, Vesna (ur.).
Zagreb: Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU), 2018. str. 91-125
CROSBI ID: 1016399 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
PRAVNO UREĐENJE PRUŽANJA USLUGA U NAUTIČKOM TURIZMU U HRVATSKIM LUKAMA DE LEGE LATA I PRIJEDLOZI DE LEGE FERENDA
(DE LEGE LATA LEGAL REGULATION OF THE PROVISION OF NAUTICAL TOURISM SERVICES IN CROATIAN PORTS AND DE LEGE FERENDA PROPOSALS)
Autori
Bulum, Božena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Novi pravni režim za marine
Urednik/ci
Barbić, Jakša ; Padovan, Adriana Vincenca ; Skorupan Wolff, Vesna
Izdavač
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU)
Grad
Zagreb
Godina
2018
Raspon stranica
91-125
ISBN
978-953-347-221-8
Ključne riječi
pružanje usluga, nautički turizam, luke otvorene za javni promet, sportske luke, luke nautičkog turizma
(nautical tourisn, ports open for public transport, sport ports, nautical tourism ports)
Sažetak
Pravna pravila koja reguliraju pružanje usluga u nautičkom turizmu u Hrvatskoj nisu adekvatna za ogromne promjene koje se događaju u praksi. Primjenjiva pravila Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama (u daljnjem tekstu: ZPDML) i njegovih podzakonskih akata koja reguliraju pružanje usluga u nautičkom turizmu manjkava su. Pored toga, problemi postoje i kada je riječ o njihovoj provedbi. Zbog toga je Ministarstvo nadležno za pomorstvo, još 2009. godine započelo javnu raspravu o novom lučkom zakonodavstvu, te je objavljen prvi nacrt ZPDML-a. Od tada je okupljeno nekoliko stručnih komisija te izrađeno više nacrta ZPDML-a, ali ni jedan od njih nije stupio na snagu. To je imalo za posljedicu da se usluge u nautičkom turizmu pružaju čak i u sportskim lukama, iako postojeći propisi to izričito zabranjuju, te na privezištima izvan lučkih područja, bez da njihovi pružatelji imaju koncesiju za obavljanje tih djelatnosti. Te se usluge pružaju i u lukama otvorenim za javni promet od osobitog (međunarodnog) gospodarskog značaja za Hrvatsku, što može ugroziti sigurnost linijskog prijevoza putnika morem. Brojna sporna pitanja postoje i kada je riječ o pružanju usluga u nautičkom turizmu u lukama otvorenim za javni promet od regionalnog i lokalnog značaja. Ta se pitanja analiziraju u ovom članku te se podnose de lege ferenda prijedlozi za pravno uređenje pružanja usluga u nautičkom turizmu u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-UIP-2013-11-3061 - Razvoj suvremenog pravnog i osigurateljnog režima za hrvatske marine - unapređenje konkurentnosti, sigurnosti, sigurnosne zaštite i zaštite morskog okoliša (DELICROMAR) (Padovan, Adriana Vincenca, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Božena Bulum
(autor)