Pregled bibliografske jedinice broj: 1016171
Učinci sintagmi s funkcionalnim glagolima u njemačkom upravnom jeziku
Učinci sintagmi s funkcionalnim glagolima u njemačkom upravnom jeziku // Razvoj javne uprave / Smoljić, Mirko (ur.).
Vukovar: Veleučilište Lavoslav Ružička u Vukovaru, 2013. str. 105-123
CROSBI ID: 1016171 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinci sintagmi s funkcionalnim glagolima u
njemačkom upravnom jeziku
(Effects of light verb constructions in the German
language of law)
Autori
Marušić, Borislav ; Herceg, Silvija
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, stručni
Knjiga
Razvoj javne uprave
Urednik/ci
Smoljić, Mirko
Izdavač
Veleučilište Lavoslav Ružička u Vukovaru
Grad
Vukovar
Godina
2013
Raspon stranica
105-123
ISBN
978-953-7734-06-0
Ključne riječi
Sintagme s funkcionalnim glagolima ; sintagme s funkcionalnim glagolima u stručnome jeziku ; sintagme s funkcionalnim glagolima u njemačkom upravnom jeziku ; učinci sintagmi s funkcionalnim glagolima u njemačkom upravnom jeziku
(Funktionsverbgefüge ; Funktionsverbgefüge in der Fachsprache ; Funktionsverbgefüge in deutscher Verwaltungsrechtssprache ; Leistungen der Funktionsverbgefüge in deutscher Verwaltungsrechtssprache)
Sažetak
Cilj je ovoga članka istražiti sintagme s funkcionalnim glagolima u njemačkom upravnom jeziku, usporediti ih s istima s područja njemačkoga jezika struke i utvrditi njihove učinke. Istraženi su kako pragmatički tako i sintaktički i semantički učinci sintagmi s funkcionalnim glagolima. Korpus za ovaj rad prikupljen je iz različitih izvora njemačkoga zakonodavstva na području upravnoga prava. Rezultati su istraživanja uspoređeni s onima drugih područja njemačkoga jezika struke i to poglavito onima poslovnoga njemačkog jezika. Dobiveni rezultati svjedoče da su sintagme s funkcionalnim glagolima, iako od mnogih jezikoslovaca označavane kao nepotrebne nominalizacije, česte u njemačkome upravnome jeziku te predstavljaju nezaobilazan faktor u jezgrovitosti i preciznosti izraza njemačkoga zakonskoga teksta. Također, predstavljaju jezično sredstvo koje je uslijed višestruke semantičke mogućnosti interpretacije preciznije i, s gledišta jezične ekonomije, ekonomičnije od (postojećih) inačica punoga glagola budući da, između ostaloga, predstavljaju jezično sredstvo pogodno za popunjavanje leksičkih praznina u sustavu glagola. Kao takve ne predstavljaju loš stil (nepotrebnu nominalizaciju) u njemačkom glagolskom sustavu, nego jezično sredstvo koje svojim učincima na pragmatičkoj, sintaktičkoj i semantičkoj razini te međusobnim kombinacijama istih pridonosi bogatstvu izraza kako u njemačkom jeziku uopće tako i u njemačkom upravnom jeziku.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Veleučilište "Lavoslav Ružička" u Vukovaru
Profili:
Borislav Marušić
(autor)