Pregled bibliografske jedinice broj: 1016121
Međudjelovanje atmosfere i mora, oblikovanje valnih paketa na otvorenomu moru i poplavljivanje obalnoga područja
Međudjelovanje atmosfere i mora, oblikovanje valnih paketa na otvorenomu moru i poplavljivanje obalnoga područja, 2019., doktorska disertacija, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1016121 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Međudjelovanje atmosfere i mora, oblikovanje valnih paketa na otvorenomu moru i poplavljivanje obalnoga područja
(Atmosphere-sea interaction, formation of wave packets in the open sea and flooding of the coastal area)
Autori
Bubalo, Maja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
06.02
Godina
2019
Stranica
76
Mentor
Orlić, Mirko ; Janeković Ivica
Ključne riječi
meteotsunami ; Chrystalova rezonancija ; Proudmanova rezonancija ; Jadran ; ADCIRC ; SCHISM ; ROMS ; numeričko modeliranje ; poplavljivanje i osušivanje
(meteotsunami ; Chrystal resonance ; Proudman resonance ; Adriatic ; ADCIRC ; SCHISM ; ROMS ; numerical modelling ; flooding and drying)
Sažetak
Ovo istraživanje bavilo se meteorološkim tsunamijima – oscilacijama morske razine čiji se periodi mjere u minutama i meteorološkog su porijekla – i sastojalo se od tri dijela: u prvom je dijelu provedeno testiranje numeričkih modela kako bi se odredila njihova sposobnost reprodukcije Proudmanove rezonancije, a u drugom i trećem je odabrani model korišten za reprodukciju povijesnih događaja meteotsunamija u Jadranu. Testiranje je provedeno koristeći tri modela, od kojih su dva bili modeli konačnih elemenata (ADCIRC i SCHISM), a jedan model konačnih razlika (ROMS). Modeli su testirani na idealiziranom bazenu uniformne dubine iznad kojeg su numerički nametnuti putujući poremećaji tlaka zraka oblika sinusa ili „boxcar” funkcije, različitih valnih duljina i brzina. Rezultati su pokazali da sinusni poremećaj tlaka zraka višestruko većih horizon- talnih dimenzija od dimenzija bazena uzrokuje pojavu Chrystalove rezonancije, odnosno seša u bazenu, dok manji sinusi i „boxcar” funkcije bilo kojih dimenzija uzrokuju pojavu Proudmanove rezonancije, odnosno rezonantno pojačanih dugih valova („long period waves”). Rezultati najbliži analitičkim rješenjima dobiveni su korištenjem modela ROMS. Za daljnja istraživanja ipak je odabran model ADCIRC zbog metode diskretizacije pomoću konačnih elemenata kako bi se u zaljevima od interesa mogla koristiti čim finija rezolucija bez ugnježđivanja domena. SCHISM nije odabran zbog kompliciranijeg CFL uvjeta u odnosu na ADCIRC. Nakon što je odabran model za daljnji rad, provedene su simulacije četiri povijesna događaja meteotsunamija u Jadranu (Vela Luka 1978., Široka 2007., Mali Lošinj 2008. i Stari Grad 2010.), uz korištenje definirane minimalne dubine u modelu. Za sva četiri slučaja model je pokazao povećane valne visine u zaljevima od interesa, ali ni u jednom nije uspješno reproducirana ekstremna valna visina. Za dva od četiri slučaja (Vela Luka i Stari Grad) zatim su napravljene simulacije koje su uključivale poplavljivanje i osušivanje čvorova mreže. Novi set simulacija za Velu Luku povećao je modeliranu valnu visinu u području gdje je iznosila 2, 1 m na 3, 7–4, 1 m, a u području gdje je iznosila 5, 5 m na 7, 5 m (opažena je iznosila oko 6 m). Uključivanje poplavljivanja i osušivanja u model dodaje procese koji se odvijaju na granici mora i kopna i u svim je simulacijama dovelo do povećane valne visine ; ovakav rezultat implicira da je za modeliranje ekstremnih oscilacija poželjno u modelu omogućiti poplavljivanje i osušivanje. Simulacije za Stari Grad također su dale veće valne visine uključivanjem poplavljivanja i osušivanja čvorova mreže, ali nije uspješno reproducirana opažena valna visina od oko 2 m. U literaturi je prethodno pretpostavljeno da je Stari Grad tada bio potopljen jer se meteotsunami superponirao na olujni uspor koji je već bio podigao razinu mora – ovaj rezultat to potvrđuje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geofizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
HRZZ-IP-2013-11-2831 - Klima jadranske regije u njenom globalnom kontekstu (CARE) (Orlić, Mirko, HRZZ - 2013-11) ( CroRIS)