Pregled bibliografske jedinice broj: 1015369
Odabir odgovarajućeg otapala i tipa kristalizacije za djelatnu farmaceutsku tvar fosamprenavir‐kalcij
Odabir odgovarajućeg otapala i tipa kristalizacije za djelatnu farmaceutsku tvar fosamprenavir‐kalcij // 26. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera, Knjiga sažetaka / Galić, Nives ; Rogošić, Marko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2019. str. 194-194 (poster, recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1015369 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odabir odgovarajućeg otapala i tipa kristalizacije za djelatnu farmaceutsku tvar fosamprenavir‐kalcij
(Selection of the appropriate solvent and crystallization type for the active pharmaceutical ingredient fosamprenavir calcium)
Autori
Dorić, Hrvoje ; Đuran, Luka ; Vrban, Ivan ; Bolf, Nenad ; Prlić Kardum, Jasna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
26. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera, Knjiga sažetaka
/ Galić, Nives ; Rogošić, Marko - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2019, 194-194
Skup
26. hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera (26HSKIKI) ; 4. simpozij Vladimir Prelog
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 09.04.2019. - 12.04.2019
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
kristalizacija, procesna analitička tehnologija, nadgledanje procesa, UV/VIS spektrofotometrija, PLSR
(crystallization, process analytical technology, process monitoring, UV/VIS spectrophotometry, PLSR)
Sažetak
Fosamprenavir‐kalcij koristi se u liječenju HIV‐ a, a djeluje kao prolijek amprenavira Metaboličkim djelovanjem u ljudskom tijelu iz fosamprenavira nastaje amprenavir koji služi kao inhibitor proteaze humanog virusa imunodeficijencije (HIV) s antivirusnim djelovanjem. Lijek se primjenjuje u tom obliku jer se tako sporije oslobađa u ljudskom tijelu te je njegovo djelovanje produljeno. Molekula fosamprenavir‐ kalcija može postojati u različitim kristalnim i amorfnim oblicima ovisno o načinu pripreme što je opisano u više patenata. U ovom istraživanju koristio se kristalni oblik 1. Odabir otapala za provedbu rekristalizacije proveden je pomoću uređaja Crystal16. Cilj je bio odrediti otapalo koje pokazuje zadovoljavajuću ovisnost koncentracije otopljene tvari o temperaturi sustava. Voda, izopropanol, aceton, acetonitril, etanol gotovo ne otapaju ispitivanu djelatnu tvar (manje od 1 %) niti pri povišenim temperaturama, dok se u metanolu topljivost povećava s povišenjem temperature (pri T = 35 °C Xs > 150 mg ml–1). Za metanol i mješavinu metanola i vode (19:1) određene su širine metastabilne zone. Dodatak vode znatno povećava širinu metastabilne zone od 15 °C, koliko iznosi za čisti metanol, na 25 °C. Kristalizacija hlađenjem provedena je za sustav fosamprenavir‐kalcij – metanol, dok je kristalizacija precipitacijom provedena za sustav fosamprenavir‐kalcij – metanol uz dodatak vode i etanola kao antiotapala. Rezultati različitih načina provođenja kristalizacije prikazani su kroz usporedbu XRD‐snimaka, mikroskopskih slika kristala i raspodjele veličina dobivenih kristala. Istraživanje je provedeno kao preliminarno ispitivanje sustava koji će se primijeniti u daljnjem radu, koji se odnosi na mogućnost on‐ line praćenja raspodjele veličine kristala u procesu kristalizacije. Krajnji cilj istraživanja je razvoj napredne metode za vođenje procesa kristalizacije koja bi osiguravala željenu raspodjelu veličina kristala na kraju procesa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb