Pregled bibliografske jedinice broj: 1014865
EFIKASNOST NACIONALNIH PROGRAMA SUFINANCIRANJA U POTICANJU INVESTICIJA IT-SEKTORA
EFIKASNOST NACIONALNIH PROGRAMA SUFINANCIRANJA U POTICANJU INVESTICIJA IT-SEKTORA // Sudbina otvorenih granica: zbornik radova sa znanstvenog skupa Globalizacija i regionalni identitet 2018. / Šundalić, Antun ; Zmaić, Krunoslav ; Sudarić, Tihana ; Pavić, Željko ; Janković, Dejan ; Dremel, Anita ; Krivokapić, Nataša (ur.).
Osijek: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2018. str. 220-242 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 1014865 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
EFIKASNOST NACIONALNIH PROGRAMA SUFINANCIRANJA U POTICANJU INVESTICIJA IT-SEKTORA
(The efficiency of national programs of co- financing in advancing IT sector investment)
Autori
Bestvina Bukvić, Ivana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Sudbina otvorenih granica: zbornik radova sa znanstvenog skupa Globalizacija i regionalni identitet 2018.
/ Šundalić, Antun ; Zmaić, Krunoslav ; Sudarić, Tihana ; Pavić, Željko ; Janković, Dejan ; Dremel, Anita ; Krivokapić, Nataša - Osijek : Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2018, 220-242
ISBN
978-953-314-111-4
Skup
Globalizacija i regionalni identitet 2018: Sudbina otvorenih granica
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 14.09.2018. - 15.09.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
financiranje IT-sektora, kapitalna ulaganja, EU-fondovi, bespovratna sredstva
(structure of financing, ICT companies, business development, business financing)
Sažetak
Generalni su ciljevi programa financiranja projekata u gospodarstvu iz nacionalnih i fondova Europske unije poticanje poduzetništva, konkurentnosti, zapošljavanja u svrhu smanjenja regionalnih neujednačenosti unutar država i na razini zemalja članica Europske unije. Pritom je potrebno posebno poticati gospodarske grane koje ostvaruju višu dodanu vrijednost i koje pozitivno utječu na razvoj ostalih industrijskih grana. Informacijske tehnologije (IT) mogu se izdvojiti kao jedna od industrija koja direktno utječe na razvoj i konkurentnost ostalih sektora, pri čemu je poticanje investicija u toj industriji od primarne važnosti za razvoj konkurentnosti gospodarstva u cjelini. Cilj je ovog rada analizirati adekvatnost odabranih programa poticanja ulaganja putem bespovratnih potpora koji su na raspolaganju IT-sektoru sa svrhom utvrđivanja efikasnosti tih programa u provedbi investicija predmetnog sektora, posebice na području istočne Hrvatske u kojem je zabilježen njegov ubrzan razvoj. U tu je svrhu provedena analiza strukture financiranja investicija hrvatskog sektora informacija i komunikacija (ICT) u razdoblju 2011.–2015., koja je ukazala na iznimno nisku razinu financiranja kapitalnih ulaganja iz dostupnih programa financiranja investicija bespovratnim sredstvima. Sa svrhom utvrđivanja stanja na regionalnoj razini provedena je i analizirana struktura ulaganja i financiranja IT-sektora u regiji istočne Hrvatske u razdoblju 2012.–2016., kojom je identificiran pozitivan trend investicija u dugotrajnu materijalnu imovinu, posebice opremu, a financiran u najznačajnijem dijelu vlastitim sredstvima investitora. Navedeno ukazuje na neadekvatnost modela poticanja investicija u IT-sektoru s potrebom provedbe njihovih strukturnih promjena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku - Odjel za kulturologiju,
Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku
Profili:
Ivana Bestvina Bukvić
(autor)