Pregled bibliografske jedinice broj: 1014045
Hlapljivi spojevi i aminokiseline u urinu oboljelih od tumora testisa
Hlapljivi spojevi i aminokiseline u urinu oboljelih od tumora testisa, 2019., doktorska disertacija, Farmaceutsko-biokemijski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 1014045 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hlapljivi spojevi i aminokiseline u urinu oboljelih od tumora testisa
(Volatile compounds and amino acids in the urine of testicular tumour patients)
Autori
Živković Semren, Tanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
11.07
Godina
2019
Stranica
165
Mentor
Pizent, Alica ; Mornar Turk, Ana
Ključne riječi
tumor testisa, aminokiseline, elementi, oksidacijski stres, hlapljivi organski metaboliti, ciklus limunske kiseline, ciklus uree
(testicular tumour, amino acids, elements, oxidative stress, volatile organic metabolites, citric acid cycle, urea cycle)
Sažetak
Razvojem tumora nastaju promjene u metabolizmu stanica koje se mogu pratiti analizom metabolita u biološkim uzorcima ispitanika što može biti koristan alat za procjenu stanja organizma i liječenje bolesti. Cilj ovog istraživanja bio je usporediti kvantitativni profil slobodnih aminokiselina i elemenata u urinu i vrijednosti parametara oksidacijsko-redukcijske ravnoteže u krvi ispitanika s tumorom testisa u odnosu na vrijednosti u kontrolnih ispitanika, ispitati utjecaj kemoterapije nakon dva ciklusa i godinu dana nakon završetka kemoterapije na te vrijednosti. Osim toga, kreiran je kvalitativni profil hlapljivih organskih metabolita u urinu ispitanika s tumorom testisa prije terapije kako bi detektirali koje se vrste, ovisno o funkcionalnim skupinama, javljaju u urinu. U ispitanika s tumorom testisa izmjerene su značajno povišene koncentracije asparaginske kiseline, mangana i cinka te aktivnost superoksid dismutaze, dok su koncentracije treonina, serina, histidina, kobalta i glutationa te ukupni oksidacijski status bili značajno niži u odnosu na kontrolne ispitanike. Nadalje, provedena je linearna diskriminantna analiza kako bi se ispitalo razdvaja li kreirani profil aminokiselina ispitanike s tumorom testisa od kontrolnih ispitanika, a uspješnost diskriminacije iznosila je 86 %. Nakon primljene kemoterapije, u ispitanika s tumorom testisa izmjerene su značajno povišene koncentracije većine aminokiselina i elemenata u urinu te glutationa u krvnoj plazmi u odnosu na vrijednosti prije kemoterapije. Godinu dana nakon kemoterapije, koncentracije mangana i platine bile su i dalje značajno povišene, a koncentracije treonina, serina i žive značajno snižene u ispitanika koji su bolovali od tumora testisa u odnosu na kontrolne ispitanike. Koncentracije ostalih parametara bile su slične u obje skupine ispitanika. Rezultati upućuju na postupni oporavak metabolizma nakon prestanka kemoterapije. U urinu ispitanika s tumorom testisa detektirano je oko 200 hlapljivih organskih metabolita te su identificirana 123 metabolita. Ovim istraživanjem dobiveni su rezultati koji upućuju na to da razvojem tumora u testisima dolazi do poremećaja u ciklusu limunske kiseline i ciklusu uree. Dobiveni rezultati mogu poslužiti kao temelj za daljnja istraživanja o ulozi međuprodukata navedenih ciklusa u tumorigenezi što može pridonijeti eventualnom otkrivanju novih bioloških biljega tumora testisa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
022-0222411-2408 - Učinci toksičnih i esencijalnih metala na reprodukcijsko zdravlje muškaraca (Pizent, Alica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, Zagreb