Pregled bibliografske jedinice broj: 1013530
Uloga socijalnih radnika zaposlenih na odjelima psihijatrije i čimbenici koji utječu na njihovu spremnost na uključivanje u superviziju
Uloga socijalnih radnika zaposlenih na odjelima psihijatrije i čimbenici koji utječu na njihovu spremnost na uključivanje u superviziju // Ljetopis socijalnog rada, 26 (2019), 1; 107-133 doi:10.3935/ljsr.v26i1.295 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 1013530 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga socijalnih radnika zaposlenih na odjelima psihijatrije i čimbenici koji utječu na njihovu spremnost na uključivanje u superviziju
(The role of social workers employed in psychiatric departments and factors affecting their readiness to engage in supervision)
Autori
Laklija, Maja, Zlomislić, Dunja
Izvornik
Ljetopis socijalnog rada (1846-5412) 26
(2019), 1;
107-133
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
socijalni radnici u zdravstvu ; profesionalna uloga ; profesionalni stres ; supervizija
(medical social workers, professional role, professional stress, supervision.)
Sažetak
Rad prikazuje rezultate istraživanja provedenog na uzorku od 23 socijalnih radnika zaposlenih na odjelima psihijatrije u 5 bolnica na području Grada Zagreba. Cilj istraživanja je dobiti uvid u doživljaj vlastitog iskustva rada socijalnih radnika zaposlenih na odjelima psihijatrije te potrebu za supervizijom. Radi se o eksplorativnom kvalitativnom istraživanju. Za potrebe prikupljanja empirijske građe korišten je polustrukturirani intervju, a podaci su podvrgnuti tematskoj analizi. Rezultati pokazuju da svoju profesionalnu ulogu socijalni radnici zaposleni na odjelima psihijatrije opisuju kroz ulogu socijalnih radnika vezanu uz pacijente te u kontaktu s drugim stručnjacima. Kao izazove s kojima se susreću socijalni radnici navode izazove vezane uz djelokrug rada i iz ostvarenog kontakta s pacijentom. Čimbenici koje sudionici navode, a koji utječu na njihovu spremnost na uključivanje u superviziju, odnose se na percipiranu dobit od supervizije, organizacijski okvir supervizije, strukturu i obilježja supervizijske grupe, obilježja supervizora i organizacijske preduvjete. Rezultati istraživanja ukazuju na područja koja mogu dovesti do profesionalnog stresa (npr. nejasno određen djelokrug rada, položaj socijalnih radnika u timu i sl.) te daju smjernice o kojim čimbenicima treba voditi računa vezano za planiranje i organiziranje supervizije socijalnih radnika u zdravstvu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Web of Science Core Collection (WoSCC)
- Social Science Citation Index (SSCI)
- SCI-EXP, SSCI i/ili A&HCI
- Scopus