Pregled bibliografske jedinice broj: 1013449
Dvojezična zajednica : želja za komunikacijom na manjinskom jeziku
Dvojezična zajednica : želja za komunikacijom na manjinskom jeziku // Jezik i um : zbornik radova s Međunarodnoga znanstvennog skupa Hrvatskoga društva za primijenjenu lingvistiku održanoda od 3. do 5. svibnja 2018. u Rijeci / Matešić, Mihaela ; Vlastelić, Anastazija (ur.).
Zagreb: Srednja Europa, 2019. str. 251-261 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 1013449 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dvojezična zajednica : želja za komunikacijom na
manjinskom jeziku
(Bilingual Community : willingness to communicate
in minority language)
Autori
Deželjin, Vesna
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Jezik i um : zbornik radova s Međunarodnoga znanstvennog skupa Hrvatskoga društva za primijenjenu lingvistiku održanoda od 3. do 5. svibnja 2018. u Rijeci
/ Matešić, Mihaela ; Vlastelić, Anastazija - Zagreb : Srednja Europa, 2019, 251-261
ISBN
978-953-8281-01-3
Skup
32nd International Conference of CALS: Language and mind
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 03.05.2018. - 05.05.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
italofona enklava ; želja za komunikacijom ; samo-percepcija komunikacijske kompetencije
(Italian speaking enclave ; willingness to communicate ; self-perceived communicative competence)
Sažetak
Komunikacijska je kompetencija (KK) česta tema promišljanja o obrazovanju dvo/višejezičnih govornika. U ovom se prilogu ona razmatra u odnosu prema govornicima talijanskoga idioma u zapadnoj Slavoniji (TIZS), koji su ujedno i govornici većinskoga hrvatskoga jezika. Dosadašnji rezultati proučavanja ove italofone enklave pokazali su postojanje pouzdanih i nepouzdanih govornika te različitih polugovornika (Deželjin 2015a, Deželjin 2015b, Deželjin 2015c, Deželjin 2017). Svrha je ovoga rada utvrditi kako pouzdani i nepouzdani govorni TIZS-a procjenjuju svoju KK u tom idiomu i zatim ispitati njihovu želju da komuniciraju na njemu. Polazi od dvije hipoteze: 1) pouzdani će govornici TIZS-a svoju KK na tom idiomu u predloženim situacijama i s ponuđenim sugovornicima uvijek smatrati visokom te će njihova želja za komunikacijom (ŽZK) na njemu biti uvijek visoka ; 2) dio nepouzdanih govornika TIZS- a smatra svoju KK nezadovoljavajućim i uglavnom ne želi komunicirati na tom idiomu. U istraživanju su korišteni upitnici preuzeti od McCroskey i McCroskey (1988) te McCroskey (1992), kao i upitnik posebno osmišljen za ovu prigodu. Rezultati analiziranoga materijala pokazuju da na ŽZK na TIZS-u utječe uglavnom komunikacijska situacija, a ne jezik.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija