Pregled bibliografske jedinice broj: 1013445
Nestašice lijekova i perspektive pacijenata u bolničkom okruženju
Nestašice lijekova i perspektive pacijenata u bolničkom okruženju // Knjiga sažetaka 6.hrvatskog kongresa farmacije s međunarodnim sudjelovanjem / Zorc, Branka (ur.).
Samobor: Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2019. str. 81-- (predavanje, podatak o recenziji nije dostupan, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1013445 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nestašice lijekova i perspektive pacijenata u bolničkom
okruženju
(Medicines Shortages and Patients Perspectives in
Hospital Setting)
Autori
Kuruc Poje, Darija ; Miljković, Nenad ; Jenzer, Helena ; Miranda, Joao ; Huys, Isabelle ; Tzimis, Leonidas ; Marušić, Srećko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Knjiga sažetaka 6.hrvatskog kongresa farmacije s međunarodnim sudjelovanjem
/ Zorc, Branka - Samobor : Hrvatsko farmaceutsko društvo, 2019, 81--
ISBN
978-953-7897-11-6
Skup
6. hrvatski kongres kliničke farmacije s međunarodnim sudjelovanjem
Mjesto i datum
Dubrovnik, Hrvatska, 04.07.2019. - 07.07.2019
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Podatak o recenziji nije dostupan
Ključne riječi
nestašice lijekova, perspektive pacijenata, bolničko okruženje
(medicines shortages, patients perspectives, hospital setting)
Sažetak
Nestašice lijekova predstavljaju ozbiljan problem zdravstvenog sustava što dovodi do poteškoća u skrbi pacijenata. Studije iz SAD-a i Kanade pokazale su kako nestašice lijekova dovode do više nuspojava i produljenja hospitalizacije. U Europi su istraživanja uglavnom usmjerena na mišljenja dionika, zajednice i bolničkih ljekarnika, a rijetko o kliničkim utjecajima ili mišljenjima pacijenata. Dvije najveće paneuropske studije o nestašicama lijekova u bolničkim ljekarnama napravljene su od strane Europske udruge bolničkih ljekarnika (eng. European association of hospital pharmacists, EAHP) 2014. i 2018. godine. U razdoblju od 2014. do 2018. došlo je do porasta nestašica lijekova Dok je 2014. godine 86 %, 2018. godine 92% bolničkih farmaceuta izvijestilo je o aktualnim problemima u nedostatku pružanja najbolje skrbi bolesniku i / ili poslovanju bolničke ljekarne. Najzahvaćeniji su lijekovi iz područja infektologije, onkologije, hitne medicine, kardiovaskularne medicine i anestezije. Također je zabilježen negativan utjecaj na pacijente, a koji uključuje: odgođeni oporavak, otkazivanje liječenja, medikacijske pogreške, suboptimalno liječenje / inferiornu učinkovitost, nepotrebno iskustvo pacijenata s nuspojavama, pogoršanje stanja pacijenata, pa čak i smrt. Sigurnost pacijenata najvažnija je stvar koju treba uzeti u obzir. Također treba razmotriti i perspektive pacijenata. Perspektive pacijenata o nestašici lijekova u bolničkim okruženjima nisu dobro dokumentirane u literaturi. Potrebne su daljnje studije kako bi se dobili uvidi u razmišljanja i iskustva pacijenata, kvantificirati učinke nestašica lijekova na ishode liječenja pacijenata i biti bolje upoznati s pritužbama pacijenata, želja i potreba u bolničkom okruženju. Slijedom navedenog u tijeku je kvalitativna studija u nekoliko europskih zemalja kao što su Hrvatska, Srbija, Portugal, Grčka, Njemačka, Rusija, itd. Njome će se pomoći u ispunjavanju informacijskih praznina iz ranijih istraživanja glede perspektiva pacijenata kao i prikupljanje najnovijih podataka vezanih o učinku nestašice na probleme u pacijentovoj skrbi. Navedena studija moći će pomoći i nacionalnim vladama i Europskim komisijama u poboljšanju komunikacije oko nestašica lijekova i pokretanja istraživanja na europskoj razini vezano uz primarne čimbenike odgovorne za nestašicu lijekova.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Interdisciplinarne prirodne znanosti, Kliničke medicinske znanosti, Farmacija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb