Pregled bibliografske jedinice broj: 1013282
Odnos stigmatizacije i mentalnog zdravlja kod preuhranjenih i pretilih adolescenata
Odnos stigmatizacije i mentalnog zdravlja kod preuhranjenih i pretilih adolescenata // Kvaliteta života kroz životni vijek: izazovi i preporuke / Brajša-Žganec, Andreja ; Penezić Zvjezdan ; Tadić Vujčić, Maja (ur.).
Zagreb: Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2018. str. 181-181 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1013282 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odnos stigmatizacije i mentalnog zdravlja kod
preuhranjenih i pretilih adolescenata
(The relationship between stigmatization and
mental health in adolescents with overweight and
obese adolescents)
Autori
Kalebić Maglica, Barbara ; Kurtović Ana ; Grgić, Iva ; Maglov, Anita ; Ručević, Tomislav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Kvaliteta života kroz životni vijek: izazovi i preporuke
/ Brajša-Žganec, Andreja ; Penezić Zvjezdan ; Tadić Vujčić, Maja - Zagreb : Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2018, 181-181
ISBN
978-953-55079-7-0
Skup
26. godišnja konferencija hrvatskih psihologa: Kvaliteta života kroz životni vijek: izazovi i preporuke
Mjesto i datum
Sveti Martin na Muri, Hrvatska, 07.11.2018. - 10.11.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
prekomjerna tjelesna težina ; pretilost ; stigmatizacija ; mentalno zdravlje ; adolescenti
(overweight ; obesity ; stigmatization ; mental health ; adolescents)
Sažetak
Osobe prekomjerne tjelesne težine i pretile osobe se vrlo često suočavaju sa stigmatizacijom u gotovo svim područjima funkcioniranja što može imati negativne efekte na njihovo zdravlje. Cilj je ovoga istraživanja bio provjeriti efekte stigmatizacije na mentalno zdravlje adolescenata s prekomjernom tjelesnom težinom i onih pretilih. Osim toga, ispitan je moderatorski efekt podrške obitelji i prijatelja te samopoštovanja, kao mogućih zaštitnih čimbenika, u odnosu između stigmatizacije i zdravlja. Kako je istraživanje provedeno na velikom uzorku ispitanika (N=1014), u analize podataka uzeti su samo oni ispitanici koji imaju Indeks tjelesne mase iznad 25. Takvih je sudionika bilo 120 (60 mladića i 60 djevojaka) prosječne dobi od 16.78 godina (SD=1.10). Sudionici su ispunjavali Upitnik o doživljaju stigmatizacije na temelju tjelesne težine konstruiran za potrebe istraživanja, Rosenbergov upitnik samopoštovanja (Rosenberg, 1965), Ljestvicu procjene socijalne podrške (Vaux i sur., 1986) te Skalu depresivnosti, anksioznosti i stresa (Lovibond i Lovibond, 1995). Rezultati hijerarhijskih regresijskih analiza pokazuju da stigmatizacija ima negativne efekte na sve tri komponente mentalnoga zdravlja (depresivnost, anksioznost i stres). Dobivena je i značajna interakcija između stigmatizacije i podrške prijatelja za anksioznost i stres, pri čemu podrška prijatelja ublažava negativne učinke stigmatizacije. Samopoštovanje također ima izravne negativne efekte na sve tri dimenzije mentalnog zdravlja. Dobiveni rezultati mogu pomoći u osmišljavanju različitih programa koji imaju za cilj poboljšanje mentalnog zdravlja adolescenata s prekomjernom tjelesnom težinom i pretilih, kao i za intervencije usmjerene na širu javnost s ciljem prevencije ili umanjivanja stigmatizacije na temelju tjelesne težine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka,
Filozofski fakultet, Osijek