Pregled bibliografske jedinice broj: 1013097
Dijagnostika i optimiranje rada industrijskih procesa
Dijagnostika i optimiranje rada industrijskih procesa // International Scientific and Professional Conference, 15th Ružička days "Today science - tommorow industry" / Šubarić, Drago (ur.).
Osijek: Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2014. str. 59-59 (poster, recenziran, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 1013097 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dijagnostika i optimiranje rada industrijskih procesa
(Industrial process diagnostics and optimization)
Autori
Bolf, Nenad ; Mohler, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
International Scientific and Professional Conference, 15th Ružička days "Today science - tommorow industry"
/ Šubarić, Drago - Osijek : Prehrambeno tehnološki fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku ; Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 2014, 59-59
ISBN
978-953-6894-52-9
Skup
International Scientific and Professional Conference, 15th Ružička days "Today science - tommorow industry"
Mjesto i datum
Vukovar, Hrvatska, 11.09.2014. - 12.09.2014
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Recenziran
Ključne riječi
dijagnostika procesa, optimiranje procesa, vođenje procesa, fluid catalitic cracking
(process diagnostics, process optimization, process control, fluid catalitic cracking)
Sažetak
U industrijskim procesima velik broj varijabli potrebno je održavati unutar strogo definiranih granica kako bi postrojenja radila stabilno, a kvaliteta produkata bila zadovoljavajuća. Edukcija i obuka inženjera, nadziranje, dijagnostika i optimiranje procesa imaju ključnu ulogu u osiguranju da postrojenje zadovoljava radne zadatke, ekonomično radi i zadovoljava standarde zaštite okoliša. Primjenom suvremenih softverskih alata moguće je statistički analizirati rad procesa i sustava za vođenje, identificirati dinamičke modele procesa i regulacijskih krugova te optimirati parametre sustava za vođenje. Time se postiže stabilnije vođenje procesa i veća kvaliteta produkata. Na temelju rada regulacijskih krugova identificira se model procesa, optimiraju parametri regulatora, izvode prilagodljive i napredne metode vođenja bazirane na modelu procesa. Optimiranjem standardnog i naprednog sustava za vođenje moguće je stabilizirati proces i omogućiti rad postrojenja bliže procesnim, sigurnosnim i ekonomskim ograničenjima. Kao primjer, analiziran je i optimiran dio postrojenja fluid-katalitičkog krekinga. Dinamičko vladanje procesa opisano je empirijskim dinamičkim modelima primjenom metoda identifikacije procesa. Pri optimiranju primijenjena je metoda reduciranih gradijenata. Na temelju analize optimiran je rad regulacijskih krugova temperature, razine i protoka. Nakon primjene optimiranih parametara u sustavu za vođenje ostvareni su kvalitetniji rad i stabilnije vođenje. Također je određeni broj regulacijskih krugova prebačen iz ručnog u automatski način rada, a riješen je i problem osciliranja kod pojedinih regulacijskih krugova te prekomjernog gibanja i trošenja regulacijskih ventila. Na taj način smanjuju se operativni troškovi i poboljšava kvaliteta proizvoda.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb