Pregled bibliografske jedinice broj: 1012390
Odrednice implementacije znanstveno utemeljenih dokaza u sestrinstvu
Odrednice implementacije znanstveno utemeljenih dokaza u sestrinstvu // 3. Konferencija zdravstvenih profesija i 17.Konferencija medicinskih sestara i tehničara „Obrazovanje i istraživanje za kvalitetnu zdravstvenu praksu“: Knjiga sažetaka / Lučanin, Damir ; Pavić, Jadranka ; Bošnir, Jasna ; i sur. (ur.).
Zagreb: Zdravstveno veleučilište Zagreb, 2018. str. 28-28 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 1012390 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Odrednice implementacije znanstveno utemeljenih dokaza u sestrinstvu
(Implementation determinants of evidence-based nursing)
Autori
Kurtović, Biljana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
3. Konferencija zdravstvenih profesija i 17.Konferencija medicinskih sestara i tehničara „Obrazovanje i istraživanje za kvalitetnu zdravstvenu praksu“: Knjiga sažetaka
/ Lučanin, Damir ; Pavić, Jadranka ; Bošnir, Jasna ; i sur. - Zagreb : Zdravstveno veleučilište Zagreb, 2018, 28-28
ISBN
978-953-6239-64-1
Skup
17. konferencija medicinskih sestara i tehničara ; 3. konferencija zdravstvenih profesija u medijima
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 22.03.2018. - 23.03.2018
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
mplementacija ; dokazi ; sestrinstvo
(implementation ; evidence ; nursing)
Sažetak
Implementacija znanstveno utemeljenih dokaza u sestrinstvu ima za cilj pridonijeti što djelotvornijem uključivanju objavljenih znanstvenih dokaza u svakodnevnu kliničku praksu. Dokazi su istraživanjem dobiveni rezultati o jednoj ili više pojava zasnovani na važnim zakonitostima, principima i metodologiji. Međutim, znanstveno utemeljeni dokazi bez praktične primjeneu svakodnevnoj praksi bili bi bezvrijedni, a i obrnuto. Kroz praktične vještine, koje se temelje na znanstvenim rezultatima i hipotezama, teorijska načela znatno su povezanas praktičnim svakodnevnim radom. Razmatranja povezanosti svakodnevnog rada i znanstveno utemeljenih dokaza važnasu za sestrinstvo kao znanstvenu disciplinu. Prema tome, nalaže se potreba utvrditi okvire implementacije, opisati odrednice implementacije te pružiti obrazloženja odabira implementacijskih strategija primjenomdostupnihrezultatasestrinskih istraživanja. Okviri učinkovite implementacije mogu biti određeni prema nekoliko različitih modela, najčešće prema Grol-Wensingovumodelu. Odrednice za provedbu implementacije odnose se na znanje, spoznaje, stavove, rutinu, društveni utjecaj, radnu organizaciju i resurse. Strategije su usmjerene učinkovitom inovativnom individualnom i timskom pristupu implementacije znanstveno utemeljenih dokaza usmjerenih poboljšanju kvalitete skrbi za bolesnike. Tradicionalna paradigma kliničke prakse oslanja se na standardnu literaturu unutar formalnog obrazovanja te na znanstvene autoritete, shematske pristupe u skrbi za bolesnike te odgovore dobivene izravnim kontaktom s profesionalcima unutar određene problematike. U novoj paradigmi, utemeljenoj na znanstvenome dokazu, u postupku kliničkog odlučivanja kvalitetan znanstveni dokaz zauzima središnje mjesto, a zadaća je medicinske sestre redovitopratiti znanstvene publikacije u kojima su nepristrano i na provjerljiv način zabilježena klinička opažanja i znati ih kritički prosuditi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti